| RalluOfr a întrebat:

Ce rechizite imi trebuie in clasa a 6 ea?

Răspuns Câştigător
| Alexoutza a răspuns:

Pai eu iti dau lista pe care o aveam in clasa 6-a:
-caiete de:*matematica
*romana
*biologie
*geografie
*muzica
-bloc de desen
-coperti
-pix/stilou
-radiera, ascutitoare
-creioane
-trusa de geometrie
-penar
-foarfeca
-foi colorate(de preferat cartonate)
-pic/pasta corectoare
-ghiozdan
-acuarele
-pensule
-agenda/vocabular +ceva haine(alegi tu)
Cam asta e esentialul. Fuga la cumparaturi. Funda?big grin

10 răspunsuri:
| A12NDRA a răspuns:

Pai aceleas ca in clasa a5-a,depinde daca profesorii de romana si de matematica o sa iti ceara caiete studentesti, la noi nu a fost obligatoriu.

| AdeNoid a răspuns:

Hey...pai in privinta rechizitelor, asa cum spunea si A12NDRA majoritatea sunt la fel ca in clasa a-5-a happy...
Ai nevoie de creioane, de rigla, radiera, stilou/pix, creioane colorate ...si cam atat pentru penar.
In rest caiete de mate, romana(eu zic sa iti iei 2 si studentesti in caz ca o sa va ceara sa fi pregatita). Caiete de biologie si geografie, muzica, bloc de desen si caiete normale la restul materiilor.
In clasa a-6-a faci geometrie serioasa:-d...asa ca ai nevoie de o trusa de geometrie cu compas, echer, etc...
In rest...ce ai avut si pana acum...succes in noul an scolar:*

| OanaVlad a răspuns:

Ce coincidenta! si eu trec pe a 6 ea! iti trebuie caiete... nu conteaza daca sunt mici sau mari... dinalea cum ai avut si in a 5 ea dar trebuie sa ai un caiet de 200 de foi de matematica pentru fizica happy iti mai trebuie un ghiozdan maricel, un penar, pic, stilou, carioci, creioane,pensule, un pahar pentru desen, un bloc de desen (depinde cum va cere noua ne cere mare) si haine, coperti pentru caiete si cartisi cam atat. Bafta la shopping tongue

| Wildie a răspuns:

Pe aceleasi din a 5 a, plus o trusa de geometrie!

| papusikatha a răspuns:

Ce mi-as dori sa mai fiu si eu in clasa a 6 a...

| Alex9509 a răspuns (pentru papusikatha):

Pai tu ti-ai dori dar e cam naspa! E mai bine sa terminam scoala si liceul ca sa stai linistitt acasa cu priietenii!

| DydyAlynutza a răspuns:

Eu uite ce mi-am cu, mparat pentru clasa a 6-a:
-4 caiete lb romana (2 pentru. gramatica (teme si clasa) si 2 pentru. literatura (la fel cls si teme)
-4 caite matematica (deoarece vei face si geometrie si aritmetica (2 si 2)
-2 caiete istorie (clasa si teme)
-2 caiete fizica (aici iti vor trebui de matematica)
in total 21 caiete (6 matematica, 1 biologie, 1 geografie, 1 muzica, 12 dictando)
Sper ca te-am ajutat daca m-ai ai nebvoie de ceva te poti duce oricand la librarie! Te pup si succes!

| AnaCelebrity4Ever a răspuns:

Eu trec in clasa a 6-a si trebuie sa ai cam ce aveai pana acum:
caiete la toate materile plus fizica :
-La matematica
-La romana
-La istorie
-La geografie
-La engleza
-la Franceza (daca faci)
-La Muzica
-la toate materiile inclusiv fizica
Dupa bloc de desen...
Trusa de geometrie echipata
Pixuri si cam ce iti trebuie in a 5-a succes!

| мιcυтѕѕα a răspuns:

Poi depinde de profesori sa fi pregatit/a cu cateva caiete studentesti.si daca profesorii au preferinte la caietele de biologie, blocuri de desen[probabil cele mari] si restul vin de la sine, adica ce ai avut si pe clasa a5-a! papa

| mecrisa a răspuns:

Nu-ti cumpara rechizite inainte sa incepi sc.Asteapta si vezi ce -ti cer profesori la clasa; Eu am luat pentru fiul meu doar cateva caiete si pixuri.