| anonim_4396 a întrebat:

Eu am 1.68 înălțime si 43 de kg la vârsta de 14 ani.
M-am apucat de o săptămână de sport dar vreau sa va intreb ceva.
Trebuie să tin o dieta anume? Ca eu vreau doar să fac mușchi, atât!
Sau pot mânca ca un om normal adica ca si inainte si din cand in cand sa mai beau si eu un suc si sa mai mănânc dulce? Din cand in cand, nu mereu!
Pot?
Sau nu mai fac mușchi din cauza asta?
Sau ma îngraș?

Răspuns Câştigător
| Eduard619 a răspuns:

Omule,esti destul de slab la varsta ta, ai nevoie de multa energie, poti manca aproape orice atat timp cat de tii si de sport.

| Simpatic a răspuns (pentru Eduard619):

Nu doar la varsta se calculeaza ci si la raportul inaltime - greutate si da la el este pe minus ceva multe kg.

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Incearca sa eviti pe viitor greutatile mari pentru ca nu vei mai creste prea mult in inaltime dupa aceasta, adica evita pe cat posibil tot ce implica haltera din picioare iar greutate mare asupra capului chiar si din stand, unde mai punem ca la 14 ani corpul si implicit articulatiile sunt in formare. Sfatul meu pentru toti pasionatii de culturism este sa astepte pana pe la 18 ani macar si apoi sa se apuce, nu de alta dar stiu dedesubturile care se intampla in salile de sport si unii naivi o iau pe alte directii cu steorizi si alte prostii luandu-se dupa alti prosti si in felul acesta isi strica sanatatea si viata.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Eu fac sport acasa dupa o aplicatie.Nu fac cu nicio gantera sau ceva de genul asta!

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu ai sa pui mare lucru pe tine de acasa fara aparate, haltera, gantere parerea mea.
Dar inainte de toate pentru ca esti slabut mergi la un nutritionist asa cum multi merg la medic nutritionist sa slabeasca nu vad cei slabi de ce nu merg ca sa se ingrase. Si una este cand pui masa pura si alta este cand te ingrasi fara cap adagand grasime, tesut adipos.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica pierzi vremea grav happy

| slayer09 a răspuns:

Pentru ce sa faci muschi la anii astia asa fragezi? Sa te placa femeile? Apoi sa cazi cu ele la pat, si poate dintr-o prostie sa iasa vreun copil pe care ori il vei omora din pantece si vei avea mustrari mari de constiinta ori il vei pastra si ti se va duce toata agoniseala muschilor si bucuria varstei tale. Fii intelept...du-te la sala ca sa faci sport, alearga, joaca-te fotbal, si lasa muschii, nu ai nevoie de ei acum. Dar...asta e strict parerea mea, decizia e a ta.

| TheMadKing a răspuns:

Faci muschi stai fara griji poti manca, dar cu dulciurile mai rar. Eu fac Street Workout de 2 ani si am crescut destul de mult in masa musculara fara diete sau chestii din astea. Inceputul este mai greu sa nu te lasi spor

| Cosmin86 a răspuns (pentru TheMadKing):

Cat de mult ai crescut? ai trecut de 95 kg?