| timioros a întrebat:

Salut, as vrea sa devin un cantaret bun (am aproape 11 ani si stiu sa cant la pian) si sa compun piese, n-am o voce chiar asa grozava dar daca o antrnenez suna destul de bine.Cum sa fac sa devin cantaret bun?

9 răspunsuri:
| lol1232 a răspuns:

Este o singura solutie du-te si ia lectii de voce sau ceva de genul vreau sa zic am si eu o prietena care stie la pian si are voce dar ea vroia sa fie mai perfecta la voce asa ca a luat lectii iti recomand cu mare drag succes.:D si inainte de a canta poti manc un ou sau miere asa fac mari cantareti sper ca te-am ajutat cat de cat si daca ai microfon antreneazate pe acest site www.karaokeparty.com succes a si sa iti faci cont ca sa ai acces la mai multe melodii este gratis :D

| Floreenofficial a răspuns:

Trebuie sa te apuci de canto! vei avea ceva de munca! eu am fost si e foarte greu! nu e deloc usor...asa ca trebuie sa ai ambitie! succes!

| Zenithf a răspuns:

Trebuie sa iei ore de canto, sa-ti exersezi vocea. Vorbeste despre asta cu cineva din domeniu, cu un profesor de muzica sau cu cineva care lucreaza la centrul cultural sau la opera.

| Someonelikeyou a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti cu profesorul/profesoara ta. poate stie ea/el ceva de chestii de-astea. te-ar duce la un studio ceva.happy. sper ca ti-am fost de folos
:*

| BrokePark a răspuns:

Fii hotarat si perseverent
Concurenta este acerba - mii de oameni doresc gloria si norocul unei cariere de cantaret de succes. Pana si cantaretii cei mai de succes si-au petrecut ani intregi formandu-si si lucrandu-si vocea si au sustinut concerte platite prost pana sa profeseze in stil mare. Nu iti pierde din vedere obiectivul si ai rabdare.

Invinge-ti temerile
Contrar celor gandite de tine, multi artisti au trac. Daca tracul este o problema pentru tine, sau daca esti prea concentrat sa obtii aprobarea celorlalti, cauta mijloace prin care sa faci fata temerilor si sa iti sporesti increderea in tine. Canta cat mai des in fata altor oameni, indiferent unde esti: in masina cu amicii, sau pe scena, si nu uita ca parerea celorlati despre tine nu este cea mai importanta. Ce conteaza cel mai mult este ca muncesti din greu pentru a-ti impini visul.
Incepe cu un cantec bun, pe care il canti bine
Dupa ce il vezi pus pe roate, incepe sa lucrezi la piesa urmatoare. Si pana sa iti dai tu seama, vei avea o gramada de cantece bune, cu care sa sustii un concert reusit.

Respira profund, inspira mai mult aer decat vei avea probabil vreodata nevoie, pentru a canta. Sa nu ramai fara suflu, sau fara putere.

| Chifla2010 a răspuns:

Pe locul 1, dupa parerea mea conteaza ambitia. Daca ai ambitie si crezi in tine vei ajunge undeva. Din pacate in zilele de astazi nu prea mai sunt oameni care sa investeasca in tineri talentati ( ca tine, ca altii ). Antrenamentul te va face un cantaret bun, dar nu si cunoscut. Partea cu promovarea e alta treaba.

| UnMuzician a răspuns:

Uite un sfat big grin, nu asculta lumea, ca sa devii un ARTIST bun.....nu doar Solist, sau cum spui tu, Cantaret, trebuie sa asculti mult muzica buna, dar in paralel sa si creezi ceva pe baza la ce ai invatat, trebuie sa studiezi mult, sa iti formezi singur o tehnica, la canto iti preda fiecare in felul sau pe stilul sau, acum depinde de capacitatea profesorului sa te examineze, alege-ti un idol in muzica si incearca sa te inspiri din stilul lui big grin
Si nu doar la muzica, incearca sa-i copiezi atitudinea si vei deveni usor apropiat lui big grin In timp se face totul

| maryus_8513 a răspuns:

Eu sint la migrofon vreau sa cant manele eu am aproape 12 ani si imi place sa cant la migrofon forte mult dar n-am stiutla cine sa ma duc sa in vat mai mult daca sint cu un profesionist

| maryus_8513 a răspuns:

Vreu sa cant cu vocea adica la microfon vreau sacint imi place forte mult sa cintnu ma descurc bine bine de tot ok dar n-are mik vrou sa in cerc ui te adresa mea si ma cheama maryus dorobantu adrian si stau pe strada mihai ta filipescu in teleorman comuna alexandria
da va rogg ieu sa ma bagati pe internet ca vreau sa in cerc te roggggg frumos din tota inima, ea marog cel mai celmai frumos