| meedanyy a întrebat:

Sambata vreau sa ma duc la tara dar nu stiu cum sa ii spun tatei.
El este un om mai exigent cand vine vb de plecat.
As vrea sa ma ajutati cu "un discurs" adica cumva pentru al convinge sa ma lase la tara.
P. S.: toate prietenele mele preaca pe 1 august si eu raman singura aici in bucuresti.

Răspuns Câştigător
| 0000anonim0000 a răspuns:

Spune-i adevarul, nu minti, pentru. ca minciuna are picioare scurte. Incearca sa ii prezinti situatia asa cum e: "Tata, prietenele mele sunt plecate din localitate, si nu prea as avea cu cine sa imi petrec restul vacantei de vara, si as fi vrut sa ma fi dus pana la tara, mi-ai putea da voie, te rog frumos?". Daca zice CLAR NU, incearca "pai, te rog frumos, nu vreau sa insist, dar chiar o sa fie aiurea, uite, o sa iau 2-3 carti sa citesc." Iei si tu ceva subtirel, citesti un rezumat de pe net, si ii prezinti. pai a fost vorba despre... (si nu te incurci in detalii, prezinti asa, o tema generala), si gata. Sper sa mearga... Succes! Funda?

7 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

"tata,ma gandeam sa merg si eu pe la tara cateva zile.Nu am mai fost demult si...parca simt nevoia de ceva aer curat, de liniste."
gata.

| smaranditza a răspuns:

Cum ar fi sa il rogi sa mearga cu tine,cu titlul"ti-ar prinde bine si tie o pauza... te rooooogggg, tata!"? la fat locului mai improvizezi, ca sa te lase sa mai ramai cateva zile; eventual iei cu tine niste carti(citesti pentru lb romana) si un caiet pentru exercitii la mte! succes.

| LoadedGun a răspuns:

Pai ii spui frumos ca tu nu te distrezi asa fain aici ca la sat si acolo e aer curat mai inveti si tu unele chestii, ca iti e foarte foarte dor de bunici.sau ii spui

''Tati de rog sa fii foarte intelegator cu mine eu chiar vreau sa merg la sat intodeauna mi-a placut si te rog lasa-ma sa ma duc.Stau la aer curat, mai invat ceva de la bunici ( sa cosi sa zicem ), in plus aici ce fac? ( ii zici ca nu te prea intelegi cu prietenii inventezi o minciuna ca v-ai certat sau nu mai ai chef sa stai cu ei chatterbox ) Si in plus la sat e mult mai amuzant te rog tati.Haaai stiu ca esti un tata bun nu? puppy dog eyes Deci te rog implineste-mi dorinta asta ultima dorinta te rog mult de tot.( eu asa i-am zis si a functionatbatting eyelashes )

Sper ca te-am ajutat :* Cya big hug

| Metin2zM a răspuns:

Tu: Tată/tata/tati pot merge sambata la tara ca ma plictisesc aici.
Tatal tau: Nu!
Tu: Pai de ce? Ca toate prietenele mele pleaca si eu raman singura la bucuresti.
Bafta.

Iar acum urmeaza varianta cu injuraturi.

Tu: Ai bă, pot sa merg sambata la tara ca ma plictisesc aici si n-am ce face.
Tatal tau: Nu ba nu, nu poti.
Tu: Dar...
Tatal tau: NU!
Tu: Dar...
Tatal tau: NU!
Tu: Dar...
Tatal tau: Nuuuuuuuuu! Baaa vezi ca ma enervezi si iti dau cu televizorul in cap! Uaaaaaaaaaaaa!
Tu: Atunci ii dau drumul lui Ignat din lesa.
Tatal tau: Mă sa nu te puna dr...
Tu: Fugi Ignat! Fugi!
Tatal tau: Baaaa te omooooor!
Tu: Fugi ignat fugi!
Tatal tau: Blestemeeee! Dumnezeeeuuuuu!

Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda?

| zBub a răspuns:

Pai...Ceva de genul:Tatii, ma poti duce si pe mine la tara? toate prietenele mele vor pleca pe 1 august si eu cu cine mai voi iesi? ceva genullaughing

| Hooligan_5189 a răspuns:

Nu inteleg de ce vrei tu sa pleci la tara, dar ii poti spune ca te duci acolo pentru ca aerul este mai curat sau ca ai citit carti gen ion, morometii si ca ti s-a facut dor de tara

Răspuns utilizator avertizat