| MariaCrinaPopescu1233 a întrebat:

Am și eu o întrebare așa puțin ironică, de ce TPU are emoticoane de yahoo? cum ar fi: Ohappy, angry, >=D, >=", etc. De ce nu pun emoticoane noi? Nu am nimic cu aceste emoticoane dar câteodată nu se înțelege ce vreau să exprim.Și de foarte multe ori mă obligă să-mi corectez greșelile gramaticale dar ele de fapt nu sunt greșeli sunt niște prescurtări sau cuvinte iar el le schimbă în total altceva! Nu am nimic cu TPU chiar mă ajută dar nu înțeleg aceste chestii.

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Probabil au ramas aceste emoticoane fiindca nu s-au mai facut modificari la site, sau asa s-a intentionat. Considerand ca totul in jurul nostru se bazeaza pe updates, si schimbari constante, eu chiar gasesc asta imbucurator. Imi plac emoticoanele vechi.

Inainte sa publici un raspuns nu iti apare casuta in care ti se cere sa folosesti limbaj adecvat, fara prescurtari? E mai frumos asa, respectam limba romana si e mai usor pentru ceilalti sa inteleaga.

Pentru un raspuns potrivit te poti adresa direct la TPU - https://www.tpu.ro/contact.

| AdioTPU a răspuns:

Pentru că site-ul a fost înființat în 2009 în perioada când Yahoo Messenger era în vogă și probabil nu s-a mai făcut un update sau a fost lăsat intenționat așa că să ne putem aminti de acea perioadă happy