| superdorex a întrebat:

Ce parere aveti despre astfel de intrebari aici? ce masuri le-ar trebui acestor indivizi? uitati ce intrebare a pus:
,, aldea47 intreaba:
Dau funda cine castiga!

Fac un concurs in care castigatorul primeste funda mult ravnita pe tema POVESTI EROTICE.

Vreau sa scrieti aici povestile voastre erotice sau pe care le credeti erotice."

Credeti ca ar trebui permis asa ceva aici? Ce masuri se iau cu astfel de indivizi?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie raportați și adminii iau măsuri până la ștergerea conturilor.
Ce presupune o raportare?
Atat intrebarile cat si raspunsurile pot fi raportate. Am creat aceasta functie pentru a limita postarile de pe site care sunt neconforme cu scopul lui si pentru a asigura un climat placut pentru toata lumea pe TPU.
Prin "intrebari neconforme" ne referim la:
intrebari triviale sau nu pot avea un raspuns obiectiv (Ex: "Cum ma simt astazi?" ; "Vara sau Iarna?"; "Ce faceti?" etc)
intrebari care au continut obscen sau injurios (includem aici intrebarile prin care alti utilizatori sunt jigniti, persiflati, etc).
intrebari care contin informatii ce aduc atingere dreptului la viata privata a utilizatorilor TPU.ro sau a tertelor persoane
postari care nu sunt intrebari (de exemplu "uite o melodie faina!")
intrebari care instiga la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substante interzise, furt etc),
intrebari care nu sunt formulate tinand cont de regulile minimale ale gramaticii (includem aici scrierea de tipul "stiu", "esti", "bine", "multumesc"etc);
intrebari care nu corespund specificului site-ului sau sunt o forma de spam/ publicitate nesolicitata
intrebari prin intermediul carora anumiti utilizatori urmaresc sa isi rezolve temele pentru acasa (de pilda "vreau si eu un referat", "cum se rezolva exercitiul?" sau "comentati-mi si mie strofa asta...". Motivele pentru care nu acceptam astfel de postari le-am enuntat aici )
intrebarile care contin linkuri de pe diferite site-uri care promoveaza sau incurajeaza pirateria
Prin "raspunsuri neconforme" ne referim la:
postari triviale sau care nu ofera informatie relevanta celui care intreaba (de exemplu, raspunsuri incomplete sau ca "nu stiu");
postari injurioase sau care au continut obscen;
postari care contin informatii ce aduc atingere dreptului la viata privata a utilizatorilor TPU.ro sau a tertelor persoane
postari care nu sunt formulate tinand cont de regulile minimale ale gramaticii (includem aici scrierea de tipul "stiu", "esti", "bine", "multumesc"etc);
postari care instiga la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substante interzise, furt etc);
postari care incalca drepturile de autor, oferind informatie preluata din alte surse, fara precizarea acestor surse;
Postari care constituie forme de spam sau promovare neautorizata si abuziva (includem aici si postarile de tipul ""dati-mi un vot aici");
raspunsurile care contin linkuri de pe diferite site-uri care promoveaza sau incurajeaza pirateria
etc

Postarile de aceasta natura vor fi respinse de noi, insa, daca membrii comunitatii TPU le vad inaintea noastra, ei le pot raporta pentru a ni le aduce la cunostinta. Mai multe raportari ale aceleiasi postari vor duce la respingerea automata a postarii respective.
In ce conditii raportarile pot duce la respingerea unei postari?
Daca postarea (intrebare sau raspuns) este in stadiul in care este vizibila numai pentru cei logati, este necesar ca un singur utilizator cu minimum 5.000* de puncte sa o raporteze si ea va fi respinsa. De asemenea, daca postarea este raportata de mai multi utilizatori ale caror punctaje cumulate insumeaza 5.000 de puncte, ea va fi respinsa.
Daca postarea este in stadiul in care este vizibila pentru toata lumea (atat utilizatori logati, cat si nelogati), este necesar ca cel putin doi utilizatori (care sa aiba fiecare minimum 5.000 de puncte) sa o raporteze pentru ca postarea sa fie respinsa de pe site. De asemenea, daca mai multi utilizatori care au punctaje cumulate de 10.000 de puncte raporteaza acea postare, ea va fi respinsa.

*cele 5000 de puncte sunt echivalentul a 100 de raspunsuri postate pe site.
Ce se intampla daca raportarile sunt injuste sau abuzive?
Toate postarile respinse in urma raportarilor sunt verificate de noi. Mai mult, noi vom re-aproba pe site tot ce a fost respins fara sa fie cazul si fiecare raportare abuziva va fi contorizata. Celor care insumeaza 10 raportari abuzive li se va revoca dreptul de a raporta.
Cine poate raporta un enunt?
Orice utilizator logat in contul sau poate raporta atat intrebari cat si raspunsuri. Totusi, dupa cum spuneam si mai sus, cei care abuzeaza de dreptul de a raporta il vor pierde.
Ce este interzis pe TPU.ro?
In principiu, noi ne dorim ca TPU.ro sa fie o agora, un spatiu al exprimarii libere, unde toti membrii comunitatii noastre sa se poata simti in largul lor si unde sa poata interactiona nestingheriti. Cu toate acestea, trebuie sa ne amintim tot timpul ca libertatea noastra este limitata de libertatea celorlalti si ca, asemeni oricarui alt spatiu public, TPU.ro are cateva reguli de conduita pe care trebuie sa le respectam cu totii.
In linii mari, pretindem utilizatorilor nostri urmatoarele:
-respectul reciproc
-formularea clara a ideilor
-combaterea cu argumente a unei idei si nu desfiintarea preopinentului prin intrebuintare de injurii.

Fiindca aceste aspecte nu sunt mereu intelese la fel de toata lumea, iata o expunere punctuala a ceea ce nu permitem noi pe TPU.ro:
la nivelul postarilor, se considera ca nepermis tot ce este pasibil de respingere:
- injuriile, limbajul obscen, agresiunea verbala si amenintarile de orice fel;
- manifestari ale intolerantei fata de orice etnie si fata de optiunile religioase, politice, sexuale etc. ale fiecaruia; instigarea la ura si intoleranta;
- spam/publicitate nesolicitata;
- rezolvarea de teme pentru acasa prin intermediul postarilor pe TPU;
- postarile triviale sau care nu corespund cu specificul site-ului;
- postarile care nu sunt formulate tinand cont de regulile minimale ale gramaticii;
- postarile care instiga la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substante interzise, furt etc)
- postarile care incalca drepturile de autor, oferind informatie preluata din alte surse, fara precizarea acestor surse.
- postarea de linkuri de de pe diferite site-uri care promoveaza sau incurajeaza pirateria
Hartuirea utilizatorilor;
Abuzul de orice fel (abuzul de dreptul de a posta, abuzul de dreptul de a vota sau de orice alta functie de pe site);
Asumarea identitatii altor utilizatori;
Hacking.
Nickname-uri identice cu cele ale altor utilizatori si imagini identice in profil. Utilizatorii care nu respecta acest lucru vor fi avertizati in prealabil de catre Admin. In cazul in care nu vor renunta la nickname-ul copiat sau la imaginea copiata din profilul altor utilizatori, atunci respectivul cont va fi sters.
In cazul intrebarilor din sectiunea Cauze Nobile, TPU.ro isi rezerva dreptul de a sterge toate raspunsurile care nu respecta regulile minimei decente, care sunt in afara subiectului sau care ar putea leza imaginea respectivei cauze nobile.

Cine nu este de acord cu aceste reguli este liber sa ne comunice acest aspect si, daca situatia nu poate fi solutionata astfel incat toata lumea sa fie multumita, este liber sa isi incheie activitatea pe TPU.ro.
Ce sanctiuni se aplica celor care nu respecta regulile de mai sus?
In functie de gravitatea fiecarei situatii, pe TPU se aplica diferite sanctiuni:
eliminarea postarilor neconforme;
setarea contului de utilizator astfel incat respectivul sa nu poata posta nimic direct pe site si sa aiba constant nevoie de validarea postarilor (descriam mai sus cum decurge aceasta validare, vezi intrebarea:"m postat o intrebare, dar nu a aparut pe site. Ce se intampla?" si intrebarea "Am postat un raspuns, dar nu a aparut pe site. Ce se intampla?");
suspendarea contului pe o durata de 30 de zile (detalii mai jos);
revocarea dreptului de a raporta (vezi intrebarea "Ce se intampla daca raportarile sunt injuste sau abuzive?");
revocarea dreptului de a vota intrebari sau raspunsuri (se aplica acelor utilizatori care voteaza abuziv);
revocarea dreptului de a utiliza chat-ul;
stergerea contului;
in cazul comportamentelor care intra sub incidenta legii, ne rezervam dreptul de a depune plangere penala si de a sesiza organele abilitate.
Utilizatori suspendati
Membrii TPU care, in ciuda avertismentului dat de moderatorii TPU, continua sa foloseasca un limbaj injurios/ obscen, sau care prin activitatea lor pe site nu respecta regulile enuntate mai sus sau termenii si conditiile vor fi trecuti pe statutul "Suspendat"
Acesti membri nu se vor mai bucura de toate drepturile pe TPU.ro pentru o perioada determinata (o luna):
-vor putea posta maxim 5 raspunsuri pe zi, iar acestea vor fi moderate
-nu vor putea posta nici o intrebare pe perioada suspendarii
-raspunsurile lor vor fi marcate special in lista de raspunsuri
-profilele lor de utilizator vor fi marcate cu utilizator suspendat.

La expirarea perioadei de suspendare utilizatorii vor fi trecuti la cerere pe statutul "activ", cu exceptia acelor utilizatori care au continuat sa profereze injurii in raspunsurile lor pe perioada suspendarii.
Conturile utilizatorilor care vor continua sa foloseasca un limbaj injurios sau obscen dupa ce suspendarea a fost revocata vor fi eliminate
De asemenea, utilizatorii care, dupa revocarea suspendarii, incalca politica site-ului in orice fel vor fi eliminati de pe site
Sursa: http://www.TPU.ro/intrebari-frecvente
Pa, pa.

| superdorex explică (pentru Legiuitoarea):

Sper ca uitati ce intrebare apare iar in decurs de cateva minute : http://www.TPU.ro/......de-primul/
Si am facut raport ca nu se poate sa scrii asa ceva aici! si cre ca acesti indivizi merita radiati imediat! multumesc frumos de raspuns!

| Legiuitoarea a răspuns (pentru superdorex):

Bună din nou.
Deja acest link a fost șters.
Nu ai pentru ce. O seară plăcută!
Pa, pa.

| superdorex explică (pentru Legiuitoarea):

Multumesc la fel si ma bucur ca imediat luati masuri pentru ca e pacat ca acest site deosebit sa fie umbrit de cativa obsedati care incurca acest site cu un altul! Ma bucur ca exista un site in care se discuta mai ales problemele tinerilor, iar eu sa imi impartasesc si sa ofer niste sfaturi folositoare datorita experientei pe care am acumulato in viata! O seara minuntata! pa.

| ali98na a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Uaaauuu ce mult ai dat copy paste:o

| Legiuitoarea a răspuns (pentru ali98na):

Bună.
Asta ca să citească o dată pentru totdeauna cum stă treaba pe site.
Mulți îmi aduc acuze că am ceva cu ei, nu am nimic cu nimeni.
Am divulgat și sursa în conformitate cu cerințele.
Pa, pa.

| superdorex explică (pentru Legiuitoarea):

Eu ti-am multumit pentru asta! o seara minunata!

| Legiuitoarea a răspuns (pentru superdorex):

Bună.
Nu era vorba de tine, ci de @alina_7694!
Și eu îți mulțumesc de aprecieri.
O seară plăcută.
Pa, pa.

| superdorex explică (pentru Legiuitoarea):

Placerea e de partea mea, mai ales ca vreau sa facem ca acest site sa fie curat nu presarat de profile noi cu o singura intrebare care bineinteles nu face parte din codul de conduita! Si mai ales ma seaca mult temele pentru acasa! Ce putem face cu acesti copii?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru superdorex):

Bună din nou.
Ținem garda sus, le raportăm, trimite link-urile la http://www.TPU.ro/contact pentru a ne ajuta și adminii, postăm la întrebările lor http://www.TPU.ro/intrebari-frecvente, etc.
SUNT ANTITEME!
Pa, pa.

| superdorex explică (pentru Legiuitoarea):

Ok promit ca o sa va ajut! multa bafta!