| GabiD a întrebat:

Cum poti ajunge expert TPU? Dar user-ul anului?
Funda.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acordarea titlului de expert se face de către echipa TPU, care ia în considerare mai multe elemente: durata activităţii pe TPU (în teorie cel puţin 2 luni, în practică mult mai multe), numărul răspunsurilor (în teorie cel puţin 500, în practică mai multe), calitatea acestora(să fie răspunsuri bune şi folositoare) şi să ai mai multe categorii în care să fi răspuns ori să fii chiar expert într-un domeniu. Când va socoti că îndeplineşti toate condiţiile şi că meriţi titlul echipa TPU ţi-l va acorda. Te poţi uita şi la COMUNITATEA, o să vezi că mai mult de jumătate din primii 100 de utilizatori nu au titlul, deşi au mii de răspunsuri şi multe sute ori chiar peste 1.000 de funde.
Userul anului este ales de utilizatorii TPU, în baza nominalizărilor si votului, în luna decembrie a fiecărui an.

| GabiD explică (pentru Ioandelasal):

Dar cum votezi sau cum esti votat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru GabiD):

Echipa TPU anunta perioada de nominalizari, utilizatorii TPU fac nominalizarile si apoi echipa TPU alege dintre cei nominalizati pentru votare. Pot vota toti utilizatorii TPU care indeplinesc conditiile fixate.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La rankul tau de 25020 mai ai mult de muncit pe site.Nu conteaza ca esti din septembrie 2011.Vad ca tot junior esti.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Expert TPU" este "titlul" ( gradul ) suprem/maxim pe care îl poate obţine un user!

Acordarea titlului de "Expert TPU" se face de către echipa TPU ( de Admine )!

"Asadar:

Cine sunt Expertii Toti Pentru Unu?
Expertii TPU.ro sunt cei mai devotati, implicati si activi membri ai comunitatii Toti Pentru Unu. Sunt cei care ne-au impresionat prin cantitatea si calitatea raspunsurilor lor, prin empatia si altruismul de care au dat dovada, dar si prin experienta si nivelul lor de cunostinte!

Cine alege Expertii? Dupa ce criterii?
Echipa Toti Pentru Unu. In calitatea de administrator al site-ului, eu ii propun pe cei care consider ca merita acest statut si ma consult cu ceilalti membri ai echipei TPU atunci cand este cazul.

Criteriile dupa care stabilim cine devine Expert sunt cele enuntate mai sus.

Cum pot sa devin Expert TPU? Pozitia in clasament conteaza?

Orice membru al comunitatii Toti Pentru Unu poate deveni Expert! Cei care contribuie cu cele mai bune, utile si "date din suflet" raspunsuri sunt intotdeauna remarcati! Ca in orice comunitate, cei mai merituosi membri ies in evidenta!

Membrii comunitatii pot propune numirea altor membri ca Experti?

Da, propunerile sunt apreciate si luate in considerare, insa decizia finala tot echipa TPU.ro o va lua." - SURSA :
http://www.tpu.ro/blog/?p=134

"Ca si conditii minimale, utilizatorii propusi de voi trebuie:

- sa fi participat intens pe TPU.ro: minimum 500 de raspunsuri postate si minimum doua luni de la inscriere

- sa fi oferit, in mod consecvent, informatie care sa fie de folos celorlalti; raspunsurile cu caracter conversational, trivial sau zeflemitor nu se iau in considerare

- sa nu fi jignit alti utilizatori

- sa fi respectat politica TPU.ro si scopul esential pentru care acesta a fost creat

Acei utilizatori care provoaca sau stimuleaza conflicte, cei care jignesc, hartuiesc, abuzeaza de functiile site-ului, spameaza sau incalca in oricare alt fel politica noastra sau termenii si conditiile tpu.ro, au sanse mult mai mici de a deveni Experti TPU.ro, deoarece consideram ca acestia inteleg gresit menirea site-ului Toti Pentru Unu si il folosesc in alte scopuri decat cel pentru care e destinat." - SURSA :
http://www. tpu.ro/blog/? p=601,

Ca o "condiţie" suplimentară, în practică, s-a mai observat NECESITATEA de a avea un raport minim de 10 % răspunsuri câştigătoare ( din cele date ) - adică, cel putin 1 răspuns din 10 să fie castigator!

Oricum, cred că mai ai MULT de AŞTEPTAT =))

De 1 an şi jumătate, de când eu activez pe site, NU s-au mai ales Experţi TPU :(

Ca să poţi vota, TREBUIE să fi "Senior"!

"23. Cum votez un raspuns?
Pentru a vota un raspuns, da click pe optiunea de "Evalueaza" si selecteaza calificativul dorit. Votul tau va fi inregistrat imediat, iar pe site va fi afisat intr-un interval de 15 minute. Nu iti poti vota propriile postari si nici nu poti vota acelasi raspuns de doua ori." - SURSA :
http://www. tpu.ro/intrebari-frecvente#23

"26. Cum ajung senior?
Pentru a ajunge senior ai nevoie de 100 de raspunsuri postate in comunitate si 10 zile trecute de la crearea contului. Numarul de funde nu conteaza in aceasta situatie." - SURSA :
http://www. tpu.ro/intrebari-frecvente#26

"27. Care sunt privilegiile unui senior?
Un utilizator senior poate raporta si vota postari, poate trimite mesaje private si are acces pe chat-ul TPU." - SURSA :
http://www. tpu.ro/intrebari-frecvente#27

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Postarea cat mai multor raspunsuri +vot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste "Intrebari frecvente" si afli tot ce te intereseaza.O seara buna.