| joshuanik20 a întrebat:

De ce nu pot raporta pe nimeni la TPU daca sunt junior

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Chiar dacă eşti junior, POŢI raporta o postare neadecvată ( sau un coportament abuziv ), dar NU poţi folosi opţiunea "Raporteaza" ( aflată sub postări )!

Trebuie să trimiţi un mesaj la "Contact" :
http://www.tpu.ro/contact

"12. Ce presupune o raportare?
Atat intrebarile cat si raspunsurile pot fi raportate. Am creat aceasta functie pentru a limita postarile de pe site care sunt neconforme cu scopul lui si pentru a asigura un climat placut pentru toata lumea pe TPU.
Chiar daca doar seniorii au dreptul de a raporta, si juniorii ne pot trimite pe contact@tpu.ro link-urile catre postarile care incalca regulamentul. Acestea vor fi respinse de noi, insa, daca membrii comunitatii TPU le vad inaintea noastra, ei le pot raporta pentru a ni le aduce la cunostinta. Mai multe raportari ale aceleiasi postari vor duce la respingerea automata a postarii respective.

Prin intrebari neconforme ne referim la:
- intrebari triviale sau nu pot avea un raspuns obiectiv (Ex: "Cum ma simt astazi?"; "Vara sau Iarna?"; "Ce faceti?" etc)
- intrebari care au continut obscen sau injurios (includem aici intrebarile prin care alti utilizatori sunt jigniti, persiflati, etc)
- intrebari care contin informatii ce aduc atingere dreptului la viata privata a utilizatorilor TPU.ro sau a tertelor persoane
- postari care nu sunt intrebari (de exemplu "uite o melodie faina!")
- intrebari care instiga la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substante interzise, furt etc)
- intrebari care nu sunt formulate tinand cont de regulile minimale ale gramaticii (includem aici scrierea de tipul "stiu", "esti", "bine", "multumesc" etc)
- intrebari care nu corespund specificului site-ului sau sunt o forma de spam/ publicitate nesolicitata
- intrebari prin intermediul carora anumiti utilizatori urmaresc sa isi rezolve temele pentru acasa (de pilda "vreau si eu un referat", "cum se rezolva exercitiul?" sau "comentati-mi si mie strofa asta..."). Motivele pentru care nu acceptam astfel de postari le-am enuntat aici
- intrebarile care contin linkuri de pe diferite site-uri care promoveaza sau incurajeaza pirateria

Prin raspunsuri neconforme ne referim la:
- postari triviale sau care nu ofera informatie relevanta celui care intreaba (de exemplu, raspunsuri incomplete sau ca "nu stiu")
- postari injurioase sau care au continut obscen
- postari care contin informatii ce aduc atingere dreptului la viata privata a utilizatorilor TPU.ro sau a tertelor persoane
- postari care nu sunt formulate tinand cont de regulile minimale ale gramaticii (includem aici scrierea de tipul "stiu", "esti", "bine", "multumesc" etc)
- postari care instiga la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substante interzise, furt etc)
- postari care incalca drepturile de autor, oferind informatie preluata din alte surse, fara precizarea acestor surse
- postari care constituie forme de spam sau promovare neautorizata si abuziva (includem aici si postarile de tipul "dati-mi un vot aici")
- raspunsurile care contin linkuri de pe diferite site-uri care promoveaza sau incurajeaza pirateria" - SURSA :
http://www. tpu.ro/intrebari-frecvente#12

Toate cele bune.

| ElenaSA a răspuns:

Ai dreptate cu intrebarea.Dar cred ca pentru ca nu ai un profil clar.Cand devii de-al casei esti luat in serios.