| anonim_4396 a întrebat:

De ce raspunde site-ul asa greu la comenzi? Am stat 8 minute cu el in bara sa apara notificarile. Am curatat cache-ul, am incercat in alt browser, am incercat pe alta retea, pur si simplu merge mai greu decat inainte.

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Man, dacă nu mă înșel, TPU rulează tot pe serverele din 2008, altfel nu-mi explic viteza dezolantă (ei spun că site-ul se actualizează odată la 5 minte (nu cred că este prea adevărată chestia asta)).
Finanțări nu cred că exsită și nici upgrade-uri nu cred că sunt planificate pentru viitor... Adblock este prea efectiv pentru, și aici cred că toată lumea poate vedea, structura și modul în care lucrează site-ul, deci nici nu cred că mai există un profit considerabil: nu de alta, dar, fără supărare TPU, să modereze o singură persoană (Cristina) este puțin cam ciudățel (prin timpul ei de acționare).
Din păcate, cred că scenariul pe care mi-l imaginez este cam real: la început profiturile și sponsorizările aduceau profit pentru probabil echipa de câteva persoane. După câțiva ani echipa cred că s-a destrămat, astfel rămânând cel mai probabil singurul admin de peste care dă toată lumea, anume Cristina, și, probabil, un operator al serverelor, dacă nu chiar Cristina operează și serverele (asta cu câteva întreruperi de n zile, sincer să fiu). Personalul cred că a plecat sau a fost dat afară din cauza profitului ce tot scade din cauza efectivității Adbock și numărul de persoane active ce scad zilnic, săptămânal, lunar, etc., astfel personalul ce a mai rămas mulțumindu-se cu banii veniți din probabil parteneriatul cu Gemius Audience (cineva mi-a spus că unele date se cam vând lor printr-un script, etc., poveste plictisitoare), plătind totodată și energia consumată și eventualele reparații plus probabil o licență antivirus (pentru că în politica de confidențialitate spun că există protecție activă cu soluții de securitate adecvate, etc.)

Aș vrea, tu, membru al personalului ce consituie Echipa TPU, să-mi spui că probabil mă înșel, ori, dacă îngădui și chiar sper să mă lămurești odată pentru totdeauna, fie prin mail, mesaj sau chiar printr-un răspuns aici, ce s-a întâmplat și ce se întâmplă astăzi dincolo de monitoare (desigur, doar dacă vrei).

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Eu si pe tel bag adblock cu Firefox deoarece sunt cele mai enervante si irelevante reclame pe acest site. Sa nu mai zic ca-s galagioase, nu au buton de mute, si nu tot timpul mergea sa vad in continuare pe site (reclama eMAG facea override scroll-ului si nu puteam inainta), etc. O idee buna ar fi sa bage Adsense, reclamele fiind mult mai relevante. Sau chiar app TPU in care sa bage Admob.

1 răspuns: