| Sava_Marius_2001 a întrebat:

Bună TPU!
Am si eu o problemă sunt un adolescent de 17 ani si am vrut neapărat sa plec in Belgia...
Normal ca pentru acest lucru iti trebuie procură...asta de fapt nu era problema, era că însoțitorul meu adică șofer autocarului nu vrea sa se complice sa imi fie insoțitor si fara o persoană matura nu pot merge... Aveți cumva ideii privind asta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu procura iti trebuie ci declaratia notariala a ambilor parinti.
Nu poti pleca fara insotitor major, asa ca trebuie sa cauti printre pasagerii care pleaca in data in care vrei sa pleci tu, poate cineva accepta sa te insoteasca.

| Sava_Marius_2001 explică (pentru Ioandelasal):

Dar oarce cum sa caut pasagerii?
Mai exact, unde sa ii caut?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sava_Marius_2001):

In primul rand intereseaza-te la firma care detine autobusul si apoi la sofer, ei trebuie sa stie cine si-a rezervat bilete pe data cand vrei sa mergi. De asemenea poti intreba rude, prieteni, cunostinte, etc si poate gasesti unul major care pleaca in aceeasi data si accepta sa-ti fie insotitor.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, in situatia asta, nu poti pleca deloc.
Ori merge un parinte cu tine, ori o ruda majora, ori mai astepti 1 an pana la majorat, cand vei putea pleca singur. Alte solutii nu ai!