| Skrillex123 a întrebat:

Dacă intram in Schengen e vreo diferenta anume, adică dacă o țara intra in UE are drept de ședere in alte tari europene nelimitata și pot circula fără pașaport, dar dacă nu e in Schengen încă se impun controale vamale

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Intrare in Schengen presupune liminarea controalelor vamale.
da exista si niste reguli de sedere pentru cetatenii non ue din ce stiu eu.

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca intram in schengen nu o sa mai fie controale vamale. Asta ar fi o cauza pe care o stiu si eu. Si efectul cauzei va fi acela ca transporturile intre tarile europene din spatiul schengen, vor fi mai accesibile si mai multe. Din moment ce investitorii si producatorii nu mai trebuie sa-si faca griji de controalele vamale daca vor sa transporte un camion de portocale, sa zicem. Si fluxul acesta de transporturi de bunuri ar fi ceva foarte benefic pentru tara care intra in spatiul respectiv. Creste efectiv economia tarii.

| Skrillex123 explică (pentru StoicAnalysis):

Aha deci din cauza timpului lung de asteptare comerțul se desfășoară mai greu, mai ales la granița cu Ungaria ca aștepți și 3 ore sa treci vama aia, și dacă esti turist și nu mergi cu avionul ai și tu de suferit când esti cu masina

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Skrillex123):

Exact. Am stat si eu la Vama Nadlac cand am venit din Ungaria. Si tot ce pot sa spun e ca am avut noroc, ca am asteptat doar 30 de minute.
Daca comertul este unul incetinit, si fluxul de bani va fi la fel. Si pentru un producator sau investitor va fi un cosmar.

| suntserios a răspuns (pentru Skrillex123):

Sunt zile cand camioanele cu marfa stau si 9 ore in vama. Iti dai seama cate pierdere de timp si combustibil e acolo.

| regis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

30 de minute e un vis pentru camioane. Probabil tu ai stat la turisme.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru regis):

In ziua respectiva a fost un vis pentru ambele tabere, findca atat pe partea de autoturisme cat si pe partea cu camioane, erau putini la coada laughing