| Ralucaღ a întrebat:

Daca mi-am luat bilet de tren online sunt obligata sa îl tipăresc? Nu pot arăta telefonul controlorului?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exact, sa ne pisam pe ea de tehnologie. De ce sa luam online, nu mai bine stam la coada 2 ore in jegurile de gara?

Acum am gasit si oamenii care stau ca oile la coada la Fetesti de umplu vara autostrada

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ba da, poti fara probleme cu telefonul. Mai salvezi un copacel. Vezi sa ai destula baterie.winking Vorbesc din experienta. @TheGentleman: Aia de la vama erau retarzi. Eu am avut aceeasi chestie la vama si s-a rezolvat fara probleme cu telefonul.
@Denisa: Ai reducere cu 5% la plata cu cardul si sunt si unele oferte online extrem de bune uneori. La CFR zic.

| Celcestietot a răspuns:

Părerea mea ar fi că mai bine îl tipărești, deoarece s-ar putea crede că este editat acel bilet. Da, orice este posibil de editat happy!

| Bizon95 a răspuns:

Eu l-as tipari...
1. suntem in rrrominica, cine stie peste ce controlor dai care nu vrea sa auda de telefoane mobile
2. TREBUIE sa ai baterie, iar bateria se duce serios daca treci prin zone fara semnal, iar... pct.1 SUNTEM IN RRROMINICA, unele trenuri au prize de curent, altele nu au, altele nu merg, altele au curentul taiat chiar de catre personalul trenului sa faca economie la curent angry
3.SUNTEM IN RRROMINICA, mai bine suflii in iaurt de fiecare data, decat sa ajungi sa te frigi (biletul in tren e de cel putin 5 ori mai scump)

| Salontanul a răspuns (pentru Bizon95):

Aici gresesti cu toata desconsiderarea ta pentru Romania. Exista prevedere din regulamentul lor CFR prin care ai dreptul sa prezinti telefonul si am vazut cu ochii ca se poate. Era un tanar intr-un tren si a prezentat telefonul. "Nasul" era o femeie si a trecut mai departe. Uite si prevederea: http://bit.ly/2mVHVIN

| Bizon95 a răspuns (pentru Salontanul):

Ok, te cred, eu am o neincredere totala in CFR

| suntserios a răspuns (pentru Bizon95):

"iar bateria se duce serios daca treci prin zone fara semnal"

cum vine asta?

| Bizon95 a răspuns (pentru suntserios):

Daca nu ai semnal, telefonul incearca continuu sa se connecteze
rezolvarea e sa il treci in airplane mode, SI NUMAI IN AIRPLANE MODE, altfel, nu ai cum sa il opresti sa caute semnal, continuu (care mananca multa baterie)

din pacate singura "dovada" e sa te duci intr-o zona fara semnal

| FreddieM a răspuns:

Pe bune fratilor, suntem in era digitala.
https://www.economica.net/......99349.html

| TheGentleman a răspuns:

În România, da. Mi-a venit un colet, iar cei de la vamă m-au pus să tipăresc dovada, nu au vrut să accepte telefonul

| Denisa0954 a răspuns:

Poti arata dovada si pe telefon

| Ralucaღ explică (pentru Denisa0954):

Imi spui din experienta?

| Denisa0954 a răspuns (pentru Ralucaღ):

Da, am.vazut multi oameni in tren care arată telefonul. Eu personal nu cumpăr online

| BlackLight1987 a răspuns:

Personal cred ca ar fi bine sa il tiparesti.