| andrei15261 a întrebat:

Salut. Locuiesc momentan in Franta si vreau sa imi trimit copilul in varsta de 17 ani la bunici in Romania singur. Imi trebuie vreo procura pentru a intra in tara?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu trebuie procura. Daca copilul are cetatenia de baza franceza trebuie declaratie notariala (nu procura) in care sa fie nominalizat insotitorul major (in cazul avioanelor un insotitor de bord). Daca copilul are cetatenia romana nu trebuie nimic.

| andrei15261 explică (pentru Salontanul):

Este de cetatenie romana. Stiu ca procura iti trebuie in momentul in care iesi din Romania, dar ca sa intri stiam si eu ca nu trebuie nimic. Multumesc!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie! Trebuie acordul ambilor parinti pentru calatorie.

| ioana748 a răspuns:

Are nevoie de acordul notarial al tutorilor pentru a calatori singur, unde se specifica motivul calatoriei.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Mergeți la un consulat român pentru a lua toate informațiile necesare pentru călătorie!