| Nikee a întrebat:

Salut, Vreau sa zbor pentru prima oară cu avionul însă mi-e frica sa nu fie prea cald in avion, gen xaldura aia din autobuze insuportabila! Știe careva cum sta treaba? Mulțumesc

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este cald, că ăia nu deschid geamurile. Temperatura interioară este undeva la 20-21 de grade. Nu se moare din asta.

| Violleta2022 a răspuns:

In avion nu este niciodata cald, dimpotriva este mult mai rece, fiind uneori necesar un plover sau pantaloni lungi.
Pe zborurile internationale foarte lungi, chiar se da o patura si pernuta ca sa dormi si sa te invelesti, fiindca temperatura este tinuta la 18-19 grade Celsius.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In avion e frig... temperatura exterioara la altitudinea unde zboara avionul e de cam -50 grade asa ca nu exista acea caldura insurportabila decat la sol cand decoleaza.

| mihai69 a răspuns:

Niciodată nu mi s-a întâmplat să-mi fie prea cald în avion. Frig - da. Gândește-te că acolo unde zboară sunt cam -40 grade Celsius...

| mihai69 a răspuns:

PS: singura posibilitate să mori de cald în avion este să se facă îmbarcarea, dar să nu plece imediat, ci să fie ținut pe platformă până i se aprobă decolarea. Ei, dacă afară sunt 40 de grade, chiar dacă se pornește aerul condiționat, nu prea face față.

| blackann a răspuns:

In avion e frig mereu.

| sammie a răspuns:

Mie imi era frig si eram in tricou. Acolo ai aer conditionat.

| Smmo a răspuns:

Este aer conditionat, stai linistit pe partea asta. Nu sta nimeni in picioare. Ce o sa-ti displaca o sa fie perioada dinainte si de dupa zbor pentru ca este mai rau ca la Gara de Nord. O incurcatura generala, o multime de etape si de verificari in diferite locuri, nu stii unde sa te duci, unde sa gasesti informatiile, incotro s-o iei, ce ai de facut, ce poti sa iei cu tine, ce nu... Idem la iesire. Este ceea ce m-a determinat sa spun ca nu mai zbor niciodata.
In aeroport (Bucuresti) erau preturi extrem de mari la orice, asa ca o sticla mica de apa poti sa iti iei de acasa si ceva de mancare mic cum ar fi o eugenie-doua, dar nu o sa te lase cu ele in avion. Sa faci cumva sa ajungi la aeroport cu cateva ore inainte ca sa ai timp sa te orientezi (nu mai stiu eu acum cate, poate iti spune altcineva).
Si ai grija la jaful de la taxi de dupa aia, ca in orice loc unde se pot pescui persoane obosite, necunoscatoare si disperate.
Cu siguranta nu este la fel la toate aeroporturile din tara, poate la unele nu este asa aglomerat si nu este asa de greu sa te orientezi, poate difera si in functie de ora. Personal este, ce-i drept, ai avea unde sa intrebi. Cand am fost eu, acum vreo 5 ani, era cam depasit de numarul calatorilor. Ideea este ca e bine sa te duci informat acolo. Intrebi la agentie, te uiti pe site, daca ai vreo nedumerire ca vrei sa pui nu stiu ce in bagaje important pentru tine, poti sa dai si un telefon.
Altfel, e important sa zbori macar o data in viata cu avionul, iti ofera o alta perspectiva asupra vietii, lumii, tarii, Pamantului.

| suntserios a răspuns (pentru Smmo):

Ca sa nu inducem omul in eroare avand in vedere ca zboara prima oara simt marea nevoie sa fac niste precizari la nebuniile scrise de tine:

"aduc tuturor la scaunul pe care stau un pahar de apa si ceva de mancare."
Daca zbori cu un low cost nu iti aduce nimeni nimic, asa ca sa ai niste apa la tine luat din aeroport daca nu vrei sa cumperi in avion.

" o multime de etape si de verificari in diferite locuri"
sunt 3 etape mari si clare:
-lasat bagaj de cala
-trecut filtru de securitate
-verificat documente, asta da nu zbori cumva in spatiul Schengen

"nu stii unde sa te duci, unde sa gasesti informatiile, incotro s-o iei,"
absolut toate aeroporatele din lume sunt foarte bine organizate, peste tot exista panouri electronice cu toate informatiile de care ai nevoie. Pe bilet iti scrie zborul, ia cauti pe panou si afli la ce birou se face check-in si de la ce poarta zboara avionul. Portile de imbarcare si birourle de check in sunt foarte bine semnalizate in toate aeroporturile.

"cred ca ii doare in pix daca nu nimeresti avionul."
este extrem de greu sa nu numeresti avionul, extrem de greu. Aproape imposibil daca stii sa citesti 2 litere si 2 cifre pe un panou.

"ce poti sa iei cu tine, ce nu"
listele cu obiectele interzise sunt foarte clare si le gasesti pe orice site al oricaruia aeroport sau companii aeriene.

"dar nu o sa te lase cu ele in avion."

Total eronat, cu orice lichid cumparat din aeroport dupa controlul de securitate te poti urca in avion si il poti consuma. La fel si mancarea.

| Nikee explică (pentru Smmo):

O fi aer condiționat dar o fi și functionabil? laughing) Am văzut o postare in care cineva zicea ca cei de la wizzAir Nu ar avea!
Eu vreau sa zbor Iași - Veneția cu wizzair! Dar văzând postarea respectiva am decis sa întreb aici

| Smmo a răspuns (pentru Nikee):

Aha, era bine sa spui din start cu ce vrei sa zbori si de unde il iei, ca sa iti raspunda cine a fost cu Wizz Airwinking
Eu am zburat cu Tarom, nu mai stiu la ce clasa. Am auzit si vazut diverse inainte de a alege agentia si chiar de aceea am preferat varianta asta pentru primul zbor. In avion a fost totul bine.

| goguPatent a răspuns (pentru Smmo):

Wooow, asta tare te-a speriat un aeroport?

| goguPatent a răspuns (pentru Nikee):

Nu ai nevoie de aer condiționat când avionul e răcit la -40grade. Mie niciodată nu mi-a fost cald in avion și am zburat de vreo 50ori.