| vladciubuc10 a întrebat:

Stie cineva daca pot lua un bagaj de 55X37X25 ca bagaj de mana la ryanair fara sa platesc vreo taxa suplimentara?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca ai bagajul cu 5 cm mai mare decat standardele lor si nu va intra in sablonul de masurare, ceea ce te va descalifica sa-l iei cu tine in avion, trimitandu-l la cala, unde trebuie sa platesti suplimentar.
Masurile corecte sunt: 55 x 40 x 20 cm
Uite aici, informatia de pe pagina lor:
"The main piece of luggage must not weigh more than 10kg and cannot exceed the Ryanair baggage allowance size which is: maximum dimensions 55 x 40 x 20 cm. The second item, which can include a handbag, briefcase, laptop, camera, shop purchases, etc. must not be larger than 35 x 20 x 20cm".

| mihai69 a răspuns:

Bagajul de cabină gratuit la Ryanair trebuie să aibă dimensiunile mai mici de 40cm X 20cm X 25cm. Cel de cală de 10kg și dimensiuni maxime 55cm X 40cm X 20cm e contra cost. Și pe deasupra, al tău nici aici nu se înscrie, ai 5cm mai mult pe una dintre dimensiuni - așadar va trebui să iei (plătești) bagaj de cală... sau un troler mai mic.