| loftessa a întrebat:

Voi aveti rucsacuri/ bagaje de mana fix de dimensiunile admise la companiile aeriene? De exemplu pe ryanair sau wizzair trebuie sa ai bagaj de mana de anumite dimensiuni (40 x 30 x 20 cm), care se gasesc cam greu de cumparat. Ce se intampla daca bagajul meu de mana depaseste putin dimensiunea cu cativa cm? Platesc o taxa? sau nu pot sa il tin in brate daca nu incape in compartimentul unde trebuie tinut?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca depaseste dimensiunile bagajului de mana atunci va fi pus in cala si platesti taxa pentru bagajul de cala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu chiar. Au un template la aeroport, si daca intra geanta acolo, te lasa. Dar de cele mai multe ori cand am zburat, nici macar nu au controlat sa bage bagajele acolo in chestia aia. Si daca nu intra sus la bagaje, ai voie sa tii bagajul sub scaun. Pe mine nici o data nu m-a controlat la geanta sa vada daca e in dimensiuni, si am si una nesimtita, mare laughing)