| CravataAlbastra a întrebat:

Acum o luna am avut un soc cand a dat masina peste mine pe trecerea de pietoni. Am ramas cu o frica imensa si acum nu mai pot traversa nicio strada singura..As dori un sfat cum as putea sa trec peste aceasta teama? (Poate uni dintre voi a ti trecut prin acelasi lucru, cum a ti trecut peste aceasta frica?)

4 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Era sa o patesc si eu de multe ori, dar din fericire am scapat. Incearca sa treci cand mai sunt si alte persoane, si desi e verde, sa te asiguri de fiecare data in stanga si dreapta. Sunt destui inconstienti peste tot.

| AC4S4 a răspuns:

Eu aproape.

Adica eram pe cale sa trec.Era o masina langa trecere, eu ma bag pe trecere si ma uit la sofer care se uita in dreapta, nu in fata, iar el inainta destul de rapid.

Concluzie:asigura-te ca soferii te vad, constientizeaza ca trece cineva strada...

| Radu284 a răspuns:

Daca a dat masina peste tine pe strada, indiferent de loc, a fost partial si vina ta. Exista o vorba romaneasca: "Cine nu beleste ochii, decaloteaza penisul".

Pentru a scapa de frica, ia urmatoarele masuri:
1. Daca trecerea de pietoni este semaforizata, asteapta intai sa apara culoarea verde pentru pietoni.
2. Uita-te in stanga si in dreapta, fi sigura ca nu este nicio masina care ar putea sa ajunga in locul unde ai fi tu traversand strada. Adica, daca e o masina la 100 metri, si merge cu o viteza de aproximativ 50 KM ora, asta inseamna ceva de genul 15 metri/secunda (nu stau sa calculez exact). Daca iti ia mai mult de 3 secunde sa traversezi strada (si de obicei iti va lua, daca nu alergi), atunci nu traversa decat daca vezi ca franeaza pentru a iti da prioritate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

de teamă scapi înfruntând-o.