| matchpoint a întrebat:

am si eu o mica problema. Poate ma ajutati voi. Azi de dimineata, in drum spre serviciu, am trecut strada pe trecerea de pietoni. Si o masina nu mi-a acordat prioritate, dar nu s-a intamplat nici un incident. Doar ca dintre blocuri a aparut o masina a politiei si mi-a cerut CI pentru a intocmi un proces verbal, mi-au spus ca este pentru faptul ca masina nu mi-a acordat prioritate si ca mai departe se vor ocupa ei de caz.Acum ma intreb oare am facut bine ca am semnat procesul verbal? Nu s-a intamplat nimic grav. Chiar nu-mi lipseste sa umblu pe la politie si alte chestii. Voi ce credeti ce s-ar putea intampla?

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu cred ca te vor cauta. Probabil doar daca soferul va contesta in instanta amenda/suspendarea ar fi posibil sa te solicite ca martor. In cel mai rau caz ii ia permisul o luna daca e la prima contraventie in 6 luni. Oricum, n-am auzit de asa ceva pana acum si metoda mi se pare ciudata. Daca aveau dovada filmata/pozata nu aveau nevoie de tine, si apoi nu stiu in ce masura afla cine a fost la volan, de obicei stau dupa trecere si ii trag pe dreapta. Cine stie ce metode or fi scornit. Asta cu prioritatea pe trecere e o chestie asa frecventa ca ma si mir sa piarda atata vreme cand se rezolva pe loc. Dar cu noi legi din UE... or fi incurcat si mai rau birocratia din politie (care e crunta ). Tin minte cand am facut un salt aproape acrobatic pe trecere ca sa nu ma spulbere unu si nici macar n-a incetinit, si nu ca as fi mizat eu ca ma lasa, a venit in viteza si era o curba oh go on
Chiar ma gandeam dimineata...singura solutie pentru Bucuresti pe care o vad: transport in comun civilizat daca platesti cumva la urcare si sa le ia permisul imediat alora care nu respecta traficul.

11 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Stai linistita

| Vizitiul a răspuns:

Foarte bine ai facut, pentru neacordare de prioritate pietonilor aflati pe spatiul special marcat (zebra) o sa plateasca o amenda considerabila, dar o sa -i suspende permisul conducere pe o perioada de 30 zile. Pe tine nu o sa te cheme nimeni la politie, stai relaxata, nu tu ai incalcat legea, ci soferul. Numai binewinking

Abh
| Abh a răspuns:

Soferul va primi o amenda si daca o va contesta in instanta va trebui sa mergi fiindca te vor cita ca martor. Am in familie un caz asemanator.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Cred ca ai procedat foarte bine, eu sunt conducator auto si daca incalc legea e normal sa fiu sanctionat. În cazul tau nu trebuie sa-ti faci probleme, s-a intocmit un proces verbal de contraventie, in baza unui martor pentru ca cel ce nu a respectat legea sa fie pedepsit conform legii.

| Hombre a răspuns:

Nu ai gresit cu nimic ba din contra ai facut bine. Tipul va ramane fara permis pentru catva timp si poate se invata minte ca soseaua nu este a lui.

| matchpoint explică:

Tocmai asta mi se parea si mie ciudat. Efectiv masina politiei statea la panda.

| zuzumic a răspuns:

Probabil masina de politie statea la panda pentru ca in zona sunt multi de genul acelui sofer si trebuie sa se ia masuri... poate tu nu ai patit nimic dar daca maine vine iar pe acolo si loveste un copilas? Foarte bine ai facut, in romania cand e vorba de condus e plin de amatorii plini de ei

| ceco a răspuns:

Asa suntem noi romanii in loc sa ne ajutam...repede facem un rau... poate omu se grabea exact ca tine intarzia la seviciu sau se ducea la spital la cineva tu ai da prioritate in cazurile astea? acum nu ca ii dau dreptate soferului a gresit si el dar daca am fi toti corecti am trai intr-o lume perfecta ceea ce nu se intampla. Daca nu s-a intamplat nimic nu avea rost sa semnezi procesul verbal nu te gandesti ca omu ala poate are copii acasa si in loc sa le cumpere dulciuri sau mai stiu eu ce plateste o amenda aiurea mai ganditiva si la consecintele actiunilor voastre

| cucalic a răspuns:

Buna.ai facut foarte bine.gandeste-te ca sunt multi soferi inconstienti.nu se intampla nimic, soferul care nu ti-a acordat prioritate va primi un avertisment.stai linistita

| bebitzu a răspuns:

Ok, faptul in sine e corect, un sofer nu v-a acordat prioritate si totul s-a terminat fara nici un conflict sau accident, iar dvs la indrumarea politistilor ati semnat un proces verbal.Lucruri de genul asta se intampla in fiecare zi in marile orase. Problema ar fi "buna" functionare a ministerului de interne in mod normal nu ar trebui sa va plimbe prin sectii de politie ca martor al unei "infractiuni" care pana la urma s-a terminat cu bine. Poate daca eram in alta tara acest lucru ar fi fost cert, in Romania va puteti astepta la orice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar daca se întîmpla ceva rau ai mai fi putut posta întrebarea. Acesti inconstienti trebuie adusi " în rând ".