| OMURITOARE a întrebat:

AJUTOR sad

Nici nu stiu cum sa incep, ma simt singura, neinteleas, colegii ma injosesc si ma injura de cate ori au ocazia, daca ii spun mamei, ea imi zice sa nu ii bag in seama, m-am saturat de toti si de toate. EU NU MAI POT. Toti ma vad fericita si zambitoare tot timpul, prietenele mele ce mai bune, atunci cand incerc sa vobesc cu ele ma ameninta ca daca incep sa le spun problemele mele nu vor mai vorbi cu mine, vara asta parintii m-au gasit inconstienta pe jos, lesinasem de la atata plans si singuratate, M-au dus la spital, medicii mi-au descoperit taieturile de pe brate, le-au spus parintilor mei, ei m-au certat nu mi-au fost alaturi.
O asistenta s-a ocupat de mine, si incepand sa vorbesc cu ea ma simteam bine, fericita, puteam sa ii zic orice.
M-au externat, am mers acasa era totul bine cu mici probleme minore pana intr-o zi, cand am auzit-o pe mama vorbind cu cineva la telefon. am sa incerc mai jos sa reproduc cuvintele mamei :
- Deci. ea chiar i-a spus asta asistentei? Pai si dupa toate balivernele spuse de ea..plus ca se mai taie. nu cumva are depresie? Are?
PAi si acum ce facem?

Nu am mai rezistat si am plecat in camera mea. m-am inchis acolo, mi-am pus castile in urechi si nu mi-a mai pasat de nimeni, in timp ce meditam imi amintisem de lama de sub saltea. Am luat-o iar de aici... stiti voi..sau banuiti.

Eu nu mai rezist.
vreau sa ma omor, totul nu mai are nici un sens, pritenenii m-au lasat sub pretextul ca ei nu stau cu o bolnava mintala ca mine..am uitat sa va zic..am 16 ani..si sunt fata

13 răspunsuri:
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu te gandi sa renunti la viata ai toata viata inainte,poti sa iti refaci viata, trebuie sa gandesti pozitiv, trebuie sa nu te mai gandesti la ce s-a intamplat in trecut, cum am spus ai toata viata inainte, fii puternica si gandeste-te mai bine.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Nu te mai gandi la varianta cu omorul, nu este bine sunt persoane care te pot ajuta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| EneCristian a răspuns:

Si eu sunt depresiv( mai am eu fixu cand ma gandesc ce bine eram in sicriu) dar stai asa ca nu are rost sa te sinucizi cauta o persoana mai retrasa fa-ti un prieten apropiat daca nu poti cauta pe facebook sunt astfel de grupuri cu oameni ca tine de treaba frumosi cu de toate asa te ajuta cat despre lame te rog eu frumos inceteaza ca nu ajuta asta.( baga niste havy metal).

| Voidwithin a răspuns:

Daca ai ajuns unde ai vrut mereu sa fii in viata si crezi ca nu poti mai mult de atat, moartea devine o optiune tentanta si valida. Totusi, tind sa cred ca tu nu ai obtinut nici macar jumatate din cat ai vrea in viata, asa ca fa din asta un scop pentru care sa mai traiesti o zi. La urma urmei sunt multe moduri prin care poti muri involuntar asa ca n-ar trebui sa te gandesti prea mult la cum ti-ai putea provoca incetarea existentei pe acest pamant.

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru Voidwithin):

Si eu la un moment dat, ma gandeam obsesiv la moarte si cat de usor ar fi sa scap de probleme, dar totusi am ajuns la concluzia ca trebuie sa profit de fiecare clipa, sa caut fericirea in orice lucru marunt.

| Voidwithin a răspuns (pentru ﭿTroubledSoul):

Si eu am avut o astfel de perioada si am ajuns la aceeasi cloncluzie.
Sunt oarecum recunoscator pentru ca am trecut prin astfel de perioade, fiindca chiar te fac mai puternic daca poti trece peste...

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru Voidwithin):

Chestia ii ca treci foarte greu singur, daca nu ai cui sa ii zici de probleme tale. Dar totusi, sinuciderea nu e niciodata o optiune.

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Daca vrei sa vorbesti cu cineva, sunt aici sa te ascult. Stiu cat de greu e sa nu ai cu cine vorbi.

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Nu ar trebui sa te gandesti la moarte de la 16 ani,trebuie sa gandesti pozitiv. E greu sa treci de una singura peste toate aceste probleme,dar trebuie sa gasesti puterea in tine sa le depasesti. Fa ceva ce iti place,gaseste-ti un hobby, citeste, plimba-te, invata ceva nou, distrage-ti mintea de la probleme.

| OMURITOARE explică:

...Nustiu ce sa zic... toti imi ziceti sa stau departe de moarte..si sa imi redresez viata. dar e greu. In primul rand nu mai am pe nimeni. eu care eram inconjurata de multi oameni, imi erau alaturi eram feicita. Cineva a zis ca nu am obtinut nici pe jumate de ceea ce imi doream inn viata.
cu scoala merge bine. am bursa si am note peste 8, 50. dar nu ma consoleaza cu nimic asta. Imi vreau viata inapoi. Mi-o poate reda cineva... ei bine nu..eu nu mai rezist. Mersi pentu raspunsurile voastre.

| SpeC3S a răspuns:

Am fost si eu acolo. Am fost si eu in punctul in care mi-am pus intrebarea "Merita sa traiesc?".La momentul respectiv eram in celalalt colt al tarii, in Constanta(locuiesc in Hunedoara), in tabara de vara, singur, bineinteles dupa o cearta groaznica cu fata care "ma iubea" sau asa credeam eu. Nu vreau sa fac drama din povestea asta, dar am stat timp de 5 zile singur, in camera, cu o sticla de votka, reflectand asupra vietii mele. Am pus la indoiala tot ce tine de viata mea, prietenii, familia, oare tin ei cu adevarat la mine? Oare Maia (fata respectiva) m-a iubit vreodata? Si pana la urma am ajuns la o concluzie, viata asta pe care o avem cu totii(unii mai mult sau mai putin ca altii) ar trebui traita asa cum e, chiar daca e greu, chiar daca esti pe punctul de a ceda, nu-i nimic, continua sa speri, adapteaza-te, invata sa traiesti singura, eu asa am reusit sa trec peste toata tristetea care mi-a stat in cale pana acum. Invata sa apreciezi singuratatea si linistea, alege-ti prietenii cu grija, stai departe de barfa si de prostia din grup. In acele 5 zile de izolare m-am schimbat complet, am invatat sa ma iubesc, am invatat ca fericirea nu tine de cati prieteni ai, de cate haine de firma sau bani ai, ci de felul in care privesti lucrurile. Bucura-te ca ai o familie, bucura-te ca ai un acoperis deasupra capului, nu pune la suflet ceea ce spun altii, asculta doar de tine. TU ai puterea sa treci peste orice, TU poti sa schimbi ceva in viata ta sau in viata altora. Fericirea ta nu depinde de nimeni, doar tu esti responsabila pentru ea. Asa ca data viitoare cand "prietenii" te fac "bolnava mintala", zambeste, ceea ce spun este doar reflexia lor, in realitate tu esti ceva mai bun de atat, nu te cobora la acelasi nivel ca ei, nu le raspunde, lasa-i sa creada ce vor si traieste-ti viata, fa tot ceea ce faci ca sa fii TU fericita, nu prietenii.

Am invatat mai multe lucruri despre oameni si viata atunci, daca doresti am sa iti mai scriu.