| anonim_4396 a întrebat:

Nici nu mai stiu ce sa ma mai fac.Mi-am pierdut increderea in orice persoana din jurul meu.Am 2 prietene, sunt cele mai bune prietene ale mele.De la inceputul liceului,am considerat ca pot avea acces la anumite lucruri si ca merit unele lucruri, am anumite asteptari, nu vorbesc cu oricine, decat cu persoanele care simt ca ma pot ajuta și care ma ridica, ceea ce se poate confunda foarte usor cu termenul,, am fite".Pur si simplu mi-am dat seama ca trebuie sa stau cu oameni de la care sa invat ceva bun, prietenele mele cand au vazut ca incep sa nu mai stau cu anumiti amici sa spun asa, au inceput sa spuna ca nimeni nu este destul de bun pentru mine, ca eu vreau perfectiune si multe altele..Asta la inceputul anului trecut.Acum am intrat pe facebook-ul uneia dintre cele 2 prietene cele mai bune ale mele, ca imi amintisem ca imi daduse odata parola sa ii pun o poza pe facebook si am gasit multe conversatii.....Prietenele mele cele mai bune vorbeau de mine.una intreba daca ies in ziua aceea afara,cealalta spunea:,,eu i-am spus ca ies cu prietenul meu" si ele de fapt ieseau impreuna. Iubitul prietenei mele ma injura la adresa celeilalte prietene iar aceasta nu imi lua apararea,doar spunea:,,nu ma bag" si alte chestii,mai vorbea cu un tip pe care nu il cunosc,acela ma injura ca ii pusesem o intrebare pe ask pe care a vrut prietena mea sa i-o adresez.m-a injurat foarte rau iar aceasta doar radea, iar noi suntem cele mai bune prietene.Mi-am pierdut increderea in toti, nici prietenele mele nu ma mai suporta, nu pot sa cred ca acum cateva zile credeam ca viata mea este perfecta, iar acum...mi-am dat seama de tot.Un sfat? O consolare? Funda+vot

10 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

In general asa sunt si eu. vorbesc numai cu persoanele cu care ma inteleg eu bine, cu care sunt pe aceeasi lungime de unda ca sa spun asa, dar am ajuns la concluzia ca nu e bine sa fii asa in viata.
E bine sa vorbesti cu toata lumea, indiferent ca suferi sau nu pe acea persoana. O sa spui ca esti ipocrita daca faci asta. Probabil. Dar astia sunt oamenii care au cel mai mult de castigat in viata. E bine sa le zambesti tuturor, sa ii saluti si macar sa ii intrebi de sanatate. Eu am invatat ca oricat de bun iti este un prieten, la un moment dat tot te va rani. Asa ca este ok sa ii tratezi pe toti la fel, sa nu faci diferente. Oameni ca cei pe care i-ai mentionat tu suunt cu gramada si o sa te mai intalnesti cu ei, uneori fara sa-ti dai seama. De aceea spun ca pentru binele tau este bine sa pastrezi o oarecare distanta, prieteni dar doar pana la un anumit punct. Si da, nu trebuie sa ai incredere in nimeni, doar in familia ta. Restul, sunt doar amici, cunostinte, nimic mai mult. Fiecare isi vede propriul interes

| MarianWLF a răspuns:

Si eu am doar cateva persoane cu care stau, nu ai nevoie de toti jegosii langa tine, mai bine 2-3 prieteni buni decat 10-20 si degeaba, doar te-ai convins si tu dupa cum ai spus, esti vorbita pe la spate, aia nu e prietenie, si bine ai facut ca nu ai mai stat cu persoanele alea, poti fi fericita si singura, nu ai nevoie de ei.

| FineBroAndy a răspuns:

Tot ce ai făcut tu a fost să te încurci cu oameni nepotriviţi, Luana.Un băiat care înjură o fată nu are pic de demnitate şi respect.Eu nu aş fi acceptat aşa ceva.Nu poţi numi aşa oameni prieteni.Dar stai liniştită,când o uşă se închide,alta se deschide. Dacă tu crezi că oamenii aceştia te merită,atunci poţi să le mai acorzi o şansă.Eu nu cred că a fost vina ta, până la urmă cu înjuratul nu rezolvi nimic.Şi nu fi tristă, mai sunt oameni în lumea asta, cu un caracter respectabil totuşi, care nu s-ar înjosi într-un aşa hal.Succeswinking

| AnemonaP a răspuns (pentru FineBroAndy):

Multumesc pentru sfat, ma simt mai bine >big grin

| FineBroAndy a răspuns (pentru AnemonaP):

Sunt bucuros să aud asta happy

| pietrean a răspuns:

Draga mea,de sa-ti faci atatea probleme,mai ales,ca ai avut sansa sa vezi ce fel de "prietene" ai?
Faci foarte bine,ca-ti alegi persoanele,de la care ai ce invata! Daca nu vrei sa fii in preajma unor tineri,in compania carora nu te simti confortabil,nimeni nu te poate impiedica,sa-i saluti,sa le raspunzi la vreo intrebare,apoi sa te exchivezi politicos si sa pleci in drumul tau.
Sunt tineri si tineri,adulti si adulti,unii mai putin maturizati, altii mai mult.TU alegi cu cine te impaci cel mai bine, cu cine esti compatibila.
Nu dispera, ca poate o sa mai ai astfel de surprize, pe viitor!

| AnemonaP a răspuns (pentru pietrean):

Multumesc mult pentru sfat! M-a ajutat foarte mult!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Luana,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Consolare? ca o fi vina mea ca tu te crezi in idioti. alege mai bine oamenii de langa tine alta data. stii tu vb aia, arata-mi prietenii tai sa iti spun ce om esti.

| Sidonia07 a răspuns:

Prieten e acela care iti e aproape neconditionat.In situata data poate ai si tu o parte de vina, dar un prieten iti spune ce crede in fata.aa...si nu le.as acorda o a 2-a sansa