| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor va rog... am avut o perioada cam grea si ( va rog nu ma judecati ) mi-am facut cu lama pe picior aproape de talpa niste semne "DIE" asa am scris... si ma simt ciudat..Nu as vrea sa vada ai mei ca am scris asta. nu stiu ce le-as putea zice..Niste sugestii, sfaturi, idei va roog :3?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Poate ar fi bine sa incerci sa vezi si un alt punct de vedere.

Tu incerci acum sa ascunzi semnele unei intamplari in care te-ai automutilat.

Sa zicem ca reusesti. Dar asta nu inseamna ca te-ai vindecat si sufleteste. Si din pacate acolo este cel mai important.

Nu ar trebui sa te ascunzi de parintii tai. Oricum te cunosc. Si te vad si cand esti depresiva, si cand esti suparata, si cand esti vesela. Ei sunt acolo pentru tine.

Personal as vorbi cu ei si as spune ceva de genul: Uitati, cred ca am o problema si vreau sa o tratez cum trebuie. Ma uit afara si vad ca este vara si ca e vacanta si ca ar trebui sa ma simt fericita. Dar simt ca sunt depresiva, si nici eu nu reusesc sa imi dau seama de ce foarte clar.

Simt ca trebuie sa iau masuri pentru a nu ma afecta toata viata aceasta stare. Si as vrea sa fac acest lucru la un psiholog.

Imi pare rau ca am ajuns la aceasta concluzie, dar din pacate asta sunt."

In momentul in care pui problema asa, ai tai la inceput poate se vor speria putin, ca nu se asteapta la aceasta abordare, dar pe urma, discutand si raspunzandu-le, o sa inceapa sa inteleaga. Ei vor vrea sa te ajute, iar tu le dai si solutia clara.

Odata ce vei rezolva aceasta problema, ai tai vor considera ca ai crescut, datorita modului in care ai gestionat problema, si te vor trata mai matur si vor si tine cont de parerea ta.

In plus sa spui adevarul este o chestie care te va mai linisti un pic, ca nu trebuie sa te ascunzi.

Si mai mult, ai luat o decizie mai demult (aceea de a te automutila) - neimportant in ce circumstante ai luat-o - acum insa, suporta consecintele.

Chiar daca ti-ai fi taiat tot piciorul, ce crezi ca este mai greu pentru niste parinti? sa aiba o fata cu probleme? sau sa aiba o fata nefericita?

Eu zic ca sa aiba o fata nefericita este cel mai dureros lucru. Pe care tu il perpetui prin a le ascunde informatiile acestea.

26 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mussette a răspuns:

Ar trebui sa consulti un psiholog.
Le spui ca ai vazut odata asa ceva intr-un film si cand te-ai imbatat te-ai taiat cu lama.
Apropo, te-a durut rau?

| Inkubus a răspuns (pentru Mussette):

Am doar 15 ani. nu cred ca pot consulta un psiholog fara ca ai mei sa stie, mai ales sa le spun ca m-am imbatat (nu am facut-o niciodata) laughing... Pai stii..sunt o fire depresiva si am facut asta cand era foarte nervoasa si suparata si durerea nu se simte atunci. Nu e chiar vorba de durere..mai mult ustura insa dupa trece imediat...

| Mussette a răspuns (pentru Inkubus):

Pai, atunci nu mai face prostioare din astea, oricat de depresiva ai fi.
Cand ai o stare naspa, vorbesti pe TPU, sau postezi ce durere ai si cineva te va ajuta. big grin
Ai putea incerca un tatuaj de vara, ca sa maschezi. Sau spui ca te-ai epilat cu lama si ti-a scapat min mana, s-a facut o cicatrice si de fiecare data, lama a trecut mai greu peste pielea cicatrizata si astfel ai patit mai multe taieturi.
Daca ai 15 ani, inseamna ca esti la liceu. Nu aveti psiholog la liceu? sau profesor de psihologie. Eu cand eram la liceu, aveam o doamna psiholog foarte draguta si o puteam cauta oricand, orice elev si statea de vorba cu noi.

Răspuns utilizator avertizat
| Inkubus a răspuns (pentru Mussette):

Pai si m-am taiat din greseala in forma de litere?

| Ottakringer a răspuns (pentru AiPierdutCelMaiBunIubit):

laughing
Majoritatea adolescentilor trec acum prin perioade din astea. Lame alea alea. si mai tarziu regreta ca in cazul de fata. In fine, nu zic mai multe happy Nu vreau sa judec!

Răspuns utilizator avertizat
| Ottakringer a răspuns (pentru AiPierdutCelMaiBunIubit):

Stai linistit, am auzit si cazuri mai urate de atat. asta e un caz fericit ca sa zic asa.

Răspuns utilizator avertizat
| Ottakringer a răspuns (pentru AiPierdutCelMaiBunIubit):

In ziua de azi nimic nu mai e ciudat sa stii... Si e foarte trist sa ii vezi pe adolescenti facand asta sad.Nu isi dau seama de consecinte decat cand e prea tarziu. Cicatricele o sa le faca probleme la un interviu de angajare ( tentativa de suicid ).

Răspuns utilizator avertizat
| Ottakringer a răspuns (pentru AiPierdutCelMaiBunIubit):

Nici eu nu am avut o copilarie mai usoara. Am fost la pamant...dar m-am ridicat si am mers inainte mai puternic. Si asa am ajuns unde sunt acum happy Nu ma plang totusi, consider ca a fost o lectie de viata pe care nu am sa o uit. Dar iti pot zice ca nu am ajuns in cazul asta. sa ma tai cu lama. Imi pare rau sa aud asta, de fiecare data cand aud pe cineva ca a avut o copilarie mai grea. ma gandesc si la mine si ma bucur daca a putut sa treaca peste ea cu ine. Fata de altii care cedeaza psihic si ajung sa faca alte prostii.

Răspuns utilizator avertizat
| Ottakringer a răspuns (pentru AiPierdutCelMaiBunIubit):

Important e ca nu ai cedat. Asta conteaza cel mai mult. Imi pare rau sa aud asta dar stiu cum e viata prin strainatate. mai ales cand iti iei o teapa straight face. Nu te poti baza pe prieteni in strainatate, chiar si cel mai bun prieten te fura. Acum tot ce conteaza e sa fii fericit si sa iti refaci viata happy Iti urez multa bafta si sanatate in continuare.

Răspuns utilizator avertizat
| Ottakringer a răspuns (pentru AiPierdutCelMaiBunIubit):

Multumesc. Sper sa fie asa cand am sa o intalnesc, momentan cam greu din cauza job-ului sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu timpul probabil se va duce, dar sper ca o sa renunti la astfel de idei, mai ales cat esti la vârsta asta, ca sa nu evolueze. (Altfel il pun pe muttley sa te dadaceasca )
Oricât de grele ti s-ar parea anumite perioade, oricât de tare te-ar lovi viata, nu merita sa faci ceva pe moment ce probabil te-ar face mai fericita iar pe viitor sa nu iti mai convina acea decizie.
Grija mare cu astfel de lucruri por favor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ododododo big hug, spune-le ca asa te-ai nascut si ceartai de ce nu-si amintesc.laughing

Si pana sa iti faci griji sa nu se vada, ai incercat cu fond de ten laughing, mergi la farmacie cu 15 lei si ia-ti crema de cicatrici ca sa nu ramai cu semn. Nu-mi mai amintesc cum se numeste dar e un tub metalic alb cu scris rosu si crema e rosiatica-galbuie. Zi lui tanti aia ca stie ea despre ce e vorba.laughing

| CVane a răspuns:

Nu esti singura, am facut si eu asa ceva mai exact o cruce.

| Inkubus a răspuns (pentru CVane):

Si... ai astupat-o cumva sa nu se vada?

| CVane a răspuns (pentru Inkubus):

Deloc,eu am facut-o pe mana, nu pe picior.Si sincer nu imi pasa ce ar fi spus "parintii".

| NoRegretsxx a răspuns:

Spune-le ca asa te-ai nascut! laughing)

| Ezeru a răspuns:

Offf... Oricat de grea ar fi viata nu se merita sa fim tristi sau sa traim din amintiri. Orice problema poate fi rezolvata, dar daca stam degeaba si asteptam sa ne cada fericirea din cer nu o sa rezolvam nimic. Concentreaza-te sper viitor. Este greu, dar crede-ma ca merita.
Daca nu reusesti singur sa iti dai seama cat de frumoasa este viata consulta un psiholog. Mult succes.

Răspuns utilizator avertizat
| Nyxi a răspuns:

Nu-i bai, eu am avut bratul stâng plin de tăieturi de lamă (copil bătut în cap ce mi-s). până la urmă a aflat mama, bunica, etc, etc, dar o sa se duca in timp si nu o sa ramana decat o cicatrice (depinde cât de adânc ai dat cu lama, in cel mai bun caz nu o să se mai observe).dă-te cu o cremă cicatrizantă, vrăjeli dintr-astea, știu eu laughing.Hai, noroace!