| StephanyBelly a întrebat:

Am 11 ani. Secretia vaginala (lichidul acela galben/alb) mi-a venit acum un an. Par la inghinala am, negru, dar nu foarte mult. Sanul drept s-a dezvolatat si e tare. Sanul din stanga nu deloc dezvoltat si tot moale este. Par la axila nu am. Puncte negre am. Coșuri am mai mult pe nas. Imi mai apar pe fata in ultima perioada. Cand ar trebui sa ma astept sa imi vina menstruatia? Sunt cam singura nedezvoltata din clasa, iar La colegele mele a inceput sa le vina. Săptămâna asta le-a venit la două colege. Cand ar trebui, deci, sa ma astept?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Cand ar trebui, deci, sa ma astept?"

cam asta e vârsta debutului deci pune in ghiozdan ceva tampoane

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să fii pregătită, îți poate veni oricand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu vorbesti cu mama ta?

| StephanyBelly explică (pentru anonim_4396):

Am vorbit. A zis ca ea crede ca o sa imi vina peste cel puțin un an. Am vrut sa vad si parerea altora. Vorbesc zilnic cu mama mea despre pubertate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StephanyBelly):

Ea este cat se poate de în măsură să te ajute, ca a trecut si ea prin asta si este, teoretic, cea mai apropiată persoană.

Cand situația o depășește, există doctor.
In scris e mai greu sa te convingi, mai ales ca nici utilizatorii de aici, in mare masura, nu sunt mult mai maturi decat tine.

| Delcatty a răspuns:

Oricand, chiar si maine. La varsta asta, e important sa te informezi, sa iti cunosti corpul, si, cum a zis cineva mai jos, sa ai in ghiozdan niste absorbante. https://www.csid.ro/......l-12942105

| StephanyBelly explică:

Nu sunt foarte dezvoltată, de asta nu stiu la ce sa ma astept.