| Tzutzy09 a întrebat:

Am 13 ani si am 35 kg.Sunt cam slab si vreau sa fac forta.Nu prea am forta inaintea ma punea si un pusti de clasa a-2a la skandenberg si as vrea sa fac forta cat mai repede si sa ma si ingras putin.Nu vreau neaparat muschi forta pentru skandenberg. Dau funa+vot

2 răspunsuri:
| qMisaki a răspuns:

Hmm.Dap...Esti cam slab. Daca vrei sa te ingrasi, mananca preparate multe si da, ar trebui sa te duci la sala, altfel nu faci nimic :S.
P.S. Eu am tot 13, is fata si am 40 kg tongue!

| just4you_6809 a răspuns:

Ar fi trebuit sa specifici si ce inaltime ai dar o sa iti dau niste sfaturi:
1.Nu iti trebuie sala,poti sa faci acasa flotari, flexii cu gantera, abdomene etc...
2.Trebuie sa ai o nutritie echilibrata si bogata mai ales in proteine daca vrei sa pui ceva pe tine(proteinele le gasesti in carne, oua, lapte...)
3.Conteaza si ce tip somatic esti.De exemplu eu sunt intre endomorf si mezomorf(oricat as manca ma mentin la +- 2 kg de greutatea mea ideala), din ce ai spus tu mai sus pari a fi ectomorf(poti sa te documentezi mai mult pe aceasta tema dand un search pe google)
4.Incearca sa faci un sport(inotul m-a dezvoltat pe mine foarte multbig grin
5. Tine cont de aceste sfaturi si o sa vezi progreze!