| Liqua a întrebat:

Am 13 ani si sunt indragostit de o fata mai timida de fel.
Familia ei e mai dura :tatal ei lucreaza la vama si e foarte dur iar maicasa e invatatoare deci...si ea este dura in educatia ei iar amandoi au contribuit la firea lor mai timida si nu e mare diferenta de ani (3 ani)
De un an incoace ea stie ca o plac si ca am sentimente pentru ea dar nu mi-a dat nici un raspuns...pana ieri cand un amic foarte bun de al meu a reusit sa o faca sa vorbeasca deoarece la noi la bloc se spunea ca m-ar place, si mi-a recunoscut fata in fata doarece dupa cum o cunosc se simtea incoltita te varamea si prietenul acela.Si am auzit pentru prima oara "doar atat pot sa iti spun, si eu te plac" iar varamea a vorbit cu ea si apoi mi-a spus ca ma placea de mai mult timp decat un an si ii era rusine de ochii lumii si de parinti, dar se astepta de la mine sa fiu genu de baiat hai in pat, hai sa te sarut ceea ce sigur stiam ca nu ii place. In fine, am vorbit si despre asta apoi am intrebat-o : "Vrei sa fii cu mine?". Apoi mi-a cazut fata:"Da dar cand o sa am vreo 16 ani, oricum mai incolo..."
Cand ea va avea 16 eu o sa am 19 si deja nu mai suntem la fel atunci fiindca nu o sa am timp special pentru ea...19 ani = servici, o scoala de terminat...
Dati-mi un sfat, ce sa fac, nu pot sa o astept atata timp dar o iubesc enorm pentru ce este ea.Sa renunt sau nu la ea, ori sa vorbesc cu ea. dar ce?
Implor spuneti-mi ce ati face in locul meu pentru ca eu unul sunt confuz, inurcat, dar si zapacit si nebun dupa ea. Orice sfat e bine venit daca e oferit din inima

4 răspunsuri:
| xSequel a răspuns:

Am 15 ani si am avut un prieten care avea 18.
Ne-am despartit de vreo 2 saptamani. asta pentru ca simteam ca ma trateaza ca pe un copil si asta nu-mi place deloc straight face.
Ea la 15 ani o sa fie la scoala,banuiesc,iar tu la facultate, si va fi rau deoarece la facultate sunt multe fete si poti sa te indragostesti in orice moment de una dintre ele.
Parerea mea : cupleazate cu o fata de 13, 12 ani.

| AlinaLV a răspuns:

Ce situatie complicata ai... Este adevarat, cand iti place nebuneste de o persoana incerci sa faci orice ca sa o ai aproape. Ceea ce cred eu este ca sunteti cam tineri pentru o relatie, cel putin ea este. Abia trece in clasa a 4-a sau a 5-a si este repede pentru o relatie. Relatiile trebuie sa fie responsabile, si pentru un copil nu e usor. Parerea mea este sa o lasi, sa nu ii mai zici nimic. Daca va vrea ceva, va veni ea la tine, pentru ca tu deja i-ai dat alternativa, de-acum e decizia ei. O poti lasa o saptamana daca vrei, apoi sa o intrebi:,, Deci ce te-ai mai gandit? Imi dai o sansa sa fim prieteni mai buni, mai apropiati sau nu?" Dar totusi zic ca este prea tanara si are nevoie de spatiul ei. Eu una m-as simti prost ca in clasa a 4-a sa fiu intr-o relatie cu cineva. M-ar imbatrani si mi-ar stirbi din farmec. Eu propun sa o lasi. Daca va veni la tine si va zice "DA!" n-ai decat sa o iei, daca nu, las-o. Fete mai sunt si poate si mai dragute. Este o iubire de copii, o iubire inocenta, dar care trece repede. Acesta este sfatul meu, pentru ca si eu am trecut prin multe cu "dragostea" si mereu trebuie sa cauti banutul de argint in lada cu bani de tabla. Mult succes!

| SplashFire a răspuns:

O inteleg pe fata. entru ca are niste parinti atat de duri, probabil ca nu o sa o lase sa aiba prieten din diverse motive, cum ar fi ca asta ar putea-o atrage de la invatat. Si totusi are 10 ani.adica e destul de mica. Din cate am citit se pare ca o iubesti cu adevarat. Dar imi pare foarte rau: degeaba lupti pentru ea. Nu trebuie sa te demoralizezi. Ar fi bine sa-ti gasesti o fata ceva mai apropiata varstei tale ( 12 - 13 ). Dar daca tu hotarasti sa continui, eu iti tin pumnii si succes! :*

| Liqua explică:

Cam asa am gndit si eu:ca e pana la urma o diferenta prea mare, si mi-am dat seama prea tarziu...acum renunt la ea dar sper ca vom ramane macar prieteni buni...
Deci, Cine are 12-13 ani,fata, cauta un prieten si e din Braila, sa-si lase ID-ul jos.pup si merci pentru sfaturi! M-ati trezit dintr-un vis cu adevarat ireal!