| rosesonfire a întrebat:

Am 16 ani si mama nu ma lasa sa ma intalnesc cu prietenul meu. Ma lasa cu el doar daca vine si ea cu noi la intalnire. Fara ea, nu pot iesi din casa. Ce sa fac? Eu am 16 si el 19 si mama il cunoaste si stie ca ma place. Zice ca e baiar bun, dar tot nu ma lasa cu el in parc

4 răspunsuri:
| ZoZoHeart a răspuns:

So, vad ca ai de`aface cu o mama super restrictiva :O Eu la 10-11 ani ieseam cu prietenele in oras, la pizza, la suc.Asa, in primul rand incepe cu ceva foarte simplu, cum ar fi mersul pana la un magazin apropiat, apoi continua cu magazine mai indepartate pana ajungi la mersul in oras singura sau cu prietenele tale cele mai bune. Intreab`o de ce nu te lasa, si roag`o sa-ti dea un motiv intemeiat pentru ca nu mai esti asa de mica. Ia`o pe partea cu 18 ani, spune`i ca nu va mai dura mult si iti vei face majoratul, si ca nu te va mai putea controla toata viata.
Daca nu merge, stai mai mult timp cu el in telefon de fata cu ea, apoi du-te in camera ta, imbracate, i`ati geanta si chestiile astea, aranjeaza`te, iar cand vei vrea sa mergi catre usa te va intreba "Unde te duci?". raspunde`i "O, scuze mama, uitasem, merg in oras cu prietenul meu. Te pup! Paa!" Pup`o pe obraz iar cand te intorci si te va certa etc. spune`i ca nu s`a intamplat nimic rau si ca ai fost fara sa o intrebi pentru ca stiai ca in final va trebui sa accepte asta. La mine a merswinking

| cherrybomb a răspuns:

rolling on the floor cum sa stea maicata langa tine cand va sarutatirolling on the floor
discuta neaparat cu ea.laughing
ce urat.
nu prea are incredere in tine. si nu prea vrea sa inteleaga ca fetita ei iubita a crescut.

| underground05 a răspuns:

Eu am o solutie dar nu stiu daca o sa iti placa...ce ar fi sa il inviti acasa la tine asa mama ta il cunoaste mai bine si castiga incredere in el va are si sub supraveghere si te poti vedea si tu cu el.propune.i asta mamet tale stiunu va fi prea placut pentru el dar pentru inceput ar trebui sa va multumiti si cu atat.asa ca incercati sa o faceti p mama ta sa castige incredere in voi ai sa vezi ca nu va mai avea nimic impotriva sa iei cu el.bafta

| Yukiee a răspuns:

Cand am trecut si eu prin asta, mergeam sa ma vad cu el fie ca ma lasa fie ca nu.Am devenit o rebela ca sa-mi apar asa-zisa dragoste.Nu pot sa te sfatuiesc sa faci altcumva, pentru ca la mine a mers atitudinea indiferenta fata de criticile mamei si intr-un final si-a dat seama ca nu poate face nimic sa ne desparta.Bineinteles, baiatul s-a dovedit a fi un nemernic, insa a trebuit sa ma dau eu cu capul de pereti ca sa invat.