| history313131 a întrebat:

Am 16 ani, sunt fata.de vreo 1-2 ani am o scurgere ciudata alboasa, laptoasa, si urat mirositoare.mama zice ca e normala(eu nu am zis ca miroase,practic mi.,e rusine).ma tem sa nu fie ceva grav. crying practic imi strica viata, oriunde merg si e cald, miros.si plus ca transipr ca o nebuna, si acum incepe sa si miroase.deci,la scoala stau ca sfanta.n banca.nu ma misc, ca dupa ceea cred toti ca nu ma spal.eu de fapt ma spal IN FIECARE seara.
nu stiu ce as putea face, azi m--a innebunit mirosul.i-am zis cate ceva mamei(fara miros)si a zis ca "trebuie sa ti se ia cu o lama de acolo". si atat.trebuie?! dc nu ma duce? offf.
app, eu iau antibiotice de aproximativ 3 luni.se poate sa treaca(mentionez ca pentru altceva iau eu),
ce as putea face? imi vine sa mor, daca as putea. crying(((((((((

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă iei antibiotic poate fi reacția lui, o candidoză.
Ai nevoie de o protecție locală, te speli cu Septovag, cremă.
Se poate lua pe lamă pentru analiză, trebuie să te ducă dacă stai cu ea de vorbă, chiar dacă ești virgină poate să recolteze cu o ansă extrem de subțire fără să defloreze.
Mama ta trebuie să se îngrijească de sănătatea ta.
Băi de șezut cu mușețel.
Pa, pa.

| history313131 explică (pentru Legiuitoarea):

Bine, va rog mult sa-mi scuzati scrisul. M-am grabit sa scriu, sa nu ma surprinda nimeni.
In orice caz, cum ar trebui sa-i spun?
P.S.:Scurgerea o am de mai mult timp. Antibiotice iau cam de 2 luni jumatate. Ele sunt sub forma de injectii.
Trebuie sa, erg la ginecolog? Sau? Te implor, da-mi mai multe detalii!

| Legiuitoarea a răspuns (pentru history313131):

Bună din nou.
Poți merge cel puțin până la medicul de familie să-i spui că ai o secreție vaginală care te deranjează cel mai mult prin prisma mirosului fetid care îl are pentru tratament și chiar la ginecologie.
Sănătate!
Pa, pa.

| history313131 explică (pentru Legiuitoarea):

Cum ii spun mamei?
Nu prea mai avem usurinta de a merge la medicul de familie. Am fost de multe ori si mama zice sa nu-l mai deranajam atata.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru history313131):

Bună.
Medicul de aceea este ca să fie deranjat, sănătatea ta este afectată, da?
Îi spui mamei că ai o scurgere urât mirositoare și trebuie să mergeți la medic pentru tratament, nu o tratezi te vei lupta toată viața cu ea.
Pa, pa.

| history313131 explică (pentru Legiuitoarea):

De ce spui ca ma voi lupta toata viata cu ea? Ce se poate intampla daca nu o tratez?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru history313131):

Bună.
Păi îți place să fii agresată mereu de ea?
Poate genera în alte afecțiuni.
Pa, pa.

| roxyme a răspuns:

Da este vb de candidoza....nu este nimic greu...