| NiiiaaRawwr a întrebat:

Am auzit ca ceaiul de patrunjel ajuta la inlaturarea pistruilor, este adevarat? Ce alte tratamente stiti pentru estomparea sau inlaturarea lor intr-un timp cat mai scurt?

5 răspunsuri:
| Graphee a răspuns:

Poti sa ii tamponezi zilnic cu zeama de lamaie, patrunjel sau papadie.
Remedii impotriva pistruilor
Pentru indepartarea pistruilor exista o sumedenie de tratamente naturiste dar nu numai. Printre tratamentele naturiste se numara, mastile pe baza de drojdie de bere amestecata cu apa oxigenata; lamaia se spune ca face minuni si este indicat sa te speli cu zeama de lamaie in fiecare zi, evitand zona ochilor (lamaia este indicata in special femeilor cu tenul normal-gras); mastile cu ingrediente lactate cum ar fi laptele si iaurtul au proprietati de albire a petelor, asa ca combina-le cu felii de castraveti sau caise. Daca nu ai de iesit din casa, poti sa iti prepari o masca pe baza de ceapa: tai o ceapa marunt, o amesteci cu 4 lingurite de otet si o pui la frigider cateva ore dupa care o intinzi pe zona cu pete si o lasi sa actioneze timp de 20 de minute. Foloseste mastile naturiste pe un timp mai indelungat pentru a putea vedea efectele pozitive!

Nu uita si de cremele din comert pentru pistrui si fondul de ten care poate acoperi petele de pa fata. Trebuie sa iti alegi nuanta potrivita, intotdeauna la lumina naturala. Incearca crema pentru pete si pistrui de la Farmec, avand la baza acizi din fructe cu proprietatea de a atenua si de a decolora pistruii si petele de pigmentatie si totodata previne si aparitia lor. Poti incerca si Lotiunea pentru pistrui, Efelidal de la Favisan, care decoloreaza petele brune si ajuta tesuturile sa devina elastic.

Poti apela si la tratamente chimice sau cu laserul pentru indepartarea pistruilor insa sunt foarte costisitoare si de durata. Inainte de a incepe un astfel de tratament trebuie neaparat sa consulti un medic dermatolog care sa iti prezinte atat aspectele negative cat si cele pozitive. In urma peeling-urilor chimice, pielea ta devine foarte sensibila si iritata, iar expunerea la soare este interzisa si trebuie sa folosesti constant creme impotriva radiatiilor solare, pentru ca risti sa faci arsuri sa suprafata pielii. Aceste tratamente afecteaza doar stratul superior al pielii, insa necesita protectie solara maxima, altfel riscul de aparitie a petelor este marit.

De aici am luat: :)
http://www.4style.ro/......strui.html

| doroteea a răspuns:

Si eu am pistrui si nu m-am interesat de ceva ca sa le inlatur. Faza e ca nu am multe si nu prea ma deranjeazahee hee, m-a intrebat o data cineva, daca eu imi fac punctuletele cu creionul, dimineatahee hee.

| mihainicula a răspuns:

Dacă te speli pe faţă cu lapte, acidul lactic conţinut de acesta va avea un efect de peeling chimic foarte delicat asupra pielii, fără a-ţi irita sau usca tenul. Şi sucul de lămâie s-a dovedit a fi o armă împotriva pistruilor: aplică-l cu degetele şi este de ajuns pentru a-şi face efectul.

Măştile naturale din anumite fructe şi legume, cum ar fi caisele, coacăzele sau castraveţii, te pot ajuta să scapi de pistrui. Nu îndepărta masca de pe faţă în totalitate, şterge cu un şerveţel surplusul şi aplică apoi o cremă hidratantă. Dacă ai tenul gras, foloseşte înainte de a aplica masca puţin suc de lămâie.

| mihainicula a răspuns:

Dacă te speli pe faţă cu lapte, acidul lactic conţinut de acesta va avea un efect de peeling chimic foarte delicat asupra pielii, fără a-ţi irita sau usca tenul. Şi sucul de lămâie s-a dovedit a fi o armă împotriva pistruilor: aplică-l cu degetele şi este de ajuns pentru a-şi face efectul.

Măştile naturale din anumite fructe şi legume, cum ar fi caisele, coacăzele sau castraveţii, te pot ajuta să scapi de pistrui. Nu îndepărta masca de pe faţă în totalitate, şterge cu un şerveţel surplusul şi aplică apoi o cremă hidratantă. Dacă ai tenul gras, foloseşte înainte de a aplica masca puţin suc de lămâie. FUnda plissss