| dEutSa_8892 a întrebat:

Am auzit ca iti poti vopsii parul folosind plante, in loc de vopseaua aceea chimica gasita in comert...eu am parul` saten si as vrea sa stiu cu ce fel de planta imi pot inchide culoarea parului

Răspuns Câştigător
| deutSa a răspuns:

Iti poti face singura, acasa ceai din frunze de nuc sau poti cumpara de la Plafar.

Il folosesti de fiecare data cand te speli pe par.Inmoi parul in ceai, il lasi 20-30 minute pe par apoi clatesti. In cateva saptamani se vede diferenta!

3 răspunsuri:
| ndn a răspuns:

Ceai din frunze de nuc. dupa ce faci baie te clatesti cu acest ceai si capeti o culoare mai inchisa.in plus este foarte sanatos pentru par, il face mult mai puternic.eu il folosesc de vreo 2 luni si se vede diferenta.
cumpara de la plafar ceai din frunze nuc(1, 5lei)

| Ciprian Ionut a răspuns:

Sau... vechea metoda romaneasca (sa nu razi) cojile de ceapa uscata (gandindu-ne la bulbul cepii) tinute in apa clocotita pentru cateva minute ...pana iese culoarea din coaja de ceapa ...si repetand aceasta operatiune de cate ori consideri tu ca este nevoie (pana ajungi la culoarea dorita). Din pacate este un lucru anevoios ...pentru ca coaja de ceapa nu contine coloranti puternici happy ...am vazut chestia asta la bunica mea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Da, este vopsea din plante, chiar așa se numește Henna.
Se găsește la Plafar (centru de ceaiuri).
Pa, pa.