| AjutorNeconditionat a întrebat:

Am niște gânduri care ma fac sa ma tem și sa fiu mereu trista, nefericita. Nu exista zi in care sa nu am o problema la care sa ma gandesc. Ma simt singura și nu prea îmi place nimic. Am devenit o persoana închisă in ultima vreme. Va rog ajutați-ma cu sfaturi!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Liviuuuuuuuuuuuuuuu a răspuns:

Eram exact in situatia ta.Iti recomand sa citesti cartea lui neil donald walsch - conversatii cu dumnezeu. Nu e o carte de religie sau vreo biblie. E despre dialogul pe care omul il poarta cu el insusi. Iti va oferi toate raspunsurile de care ai nevoie. Daca nu ai timp sa o citesti,sfatul meu,cu toate ca probabil l-ai mai auzit,e sa te gandesti la lucruri pozitive. O smecherie pe care o folosesc uneori,si mereu merge, e sa imi zic nu te gandi la...(bagi ceva pozitiv). Spre exemplu daca eu iti spun:
Nu iti imagina o usa verde tu iti vei imagina
Creierul nu cunoaste conceptul de negatie,si cand ii spui sa nu se gandeasca la ceva,fix la aia se gandeste. Probabil si tu iti spui ca nu vrei sa te gandesti la problema asta sau la aialalta si fix acelea iti fuge mintea. Gaseste un hobby care sa-ti placa,apoi o sa gasesti si oameni care au acelasi hobby si nu vei mai fi singura,vei forma noi prietenii. La fel ca in fizica, orice actiune are si o reactiune de sens opus si cu aceeasi forta. Daca privesti realitatea asta ca pe ceva rau,numai cu probleme, numai cu griji, exact asta iti va oferi realitatea. Bucura-te de lucrurile simple, cand a fost ultima oara cand te-ai bucurat de ploaie, sau sa tragi adanc aer in piept si pentru o secunda sa incerci sa fii zen, sau sa stai si sa absorbi razele de soare si sa simti adierea vantului? Suna ca niste lucruri prostesti dar au un efect benefic.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai nevoie de un hobby il faci cu drag

| RoCkKiD a răspuns:

Pare o problema de anxietate iar in functie de intensitate ar trebui sa incerci sa iei legatura cun un psihoterapeut.

Daca problema este intensa este greu sa teci de una singura peste, cel mai important este sa iti tii persoanele apropiate in preajma si sa nu te temi sa ceri ajutor.

| RAY a răspuns:

Nu esti singura, se promoveaza antisocializarea din pacate, ai prieteni? ai motive sa fi asa?
https://www.youtube.com/......tps?/watch

| anonimg a răspuns:

Toti adolescentii trec prin asa ceva, si este un lucru normal. E mai rau atunci cand ei nu au fost educati ca in clipele de tristete -care vin chiar din senin- sa-si indrepte gandurile catre Dumnezeu. Dumnezeu nu ne iubeste mai putin atunci cand suntem tristi. Trebuie deci ca sa ne luam privirile de la noi si sa le indreptam spre Cel Vesnic, spre Acela care este o sursa inepuizabila de dragoste, cunostinta si viata.
Daca ti-ai face timp sa mergi la biserica adventista, vei iesi sigur din starea asta. Iti vei da seama cat de mult bine iti va face acest lucru numai cand te vei intoarce acasa. Atunci o sa iti doresti sa mergi iarasi, sa cunosti lucruri noi, si sa te bucuri de atmosfera frumoasa de acolo.

| Steregoi a răspuns:

Dumnezeu iti spune in Biblie ceea ce este mai bine pentru tine chiar atunci cand nu stii ce ti-ar face bine in momentele depresive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suntem aici toti pentru tine stai linistitã. Ce problemute te macinã?

| marinaru777 a răspuns:

Cauta un duhovnic si iti v a da sens vietii, pana il gasesti vb cu cineva apropiat

| AjutorNeconditionat explică (pentru marinaru777):

Cred in Dumnezeu dar sub nicio forma nu cred in faptul ca pentru relaționare și pentru a fi in contact cu acesta exista nevoie de mesageri.

| marinaru777 a răspuns:

Starea e sufleteasca si imposibil sa nu fi auzit de un preot sau calugar mai iscusit.Inveti multe si de pe net pana gasesti exemplu Parintele Arsenie Papacioc, Arsenie Boca, Iustin Parvu gasesti sfaturi utile.

| IGPI a răspuns:

Depinde de ce ți-a cauzat asta, parcă e un grad de depresie, cel mai bine e sa te duci la psiholog fie al școlii sau la spital

| AjutorNeconditionat explică (pentru IGPI):

Multumesc pentru sfat!