| GumitzaDePepene a întrebat:

Am o chestie pe care nu mi-o pot explica...la ora de Religie profa ne-a zis ca Dumnezeu ne-a creat, din Adam si Eva, dar la istori, proful ne-a zis ca noi provenim din maimuta... voi ce parte >credeti?

Răspuns Câştigător
| Jacquelinor a răspuns:

Conflictul acesta dintre religie si stiinta a existat mereu. In Codul Lui DaVinci scrie ca de mult a existat o secta de oameni de stiinta numiti Illuminati (cei iluminati) care erau total impotriva religiei si vroiau sa demonstreze ca ea nu exista. Unele din argumente erau: de mult oamenii nu stiau ce sunt soarele si luna si au spus ca sunt zei. Acum s-a dovedit ca sunt planete. Acelas lucru si cu Dumnezeu. Oamenii nu stiau de unde a aparut totul si l-au inventat pe Dumnezeu. Un lucru foarte revoltator este ca Biblia a fost scrisa doar de barbati, cea ce dovedeste ca a fost scrisa de mult cand doar barbatii aveau drepturi, iar ei insusi zic ca Dumnezeu ne iubeste pe toti, nu conteaza cum suntem.
Oamenii de stiinta sustin ca osul in care ni se termina coloana vertebrala apartinea mai demult cozii noastre de maimuta. Dar, desi au incercat sa civilizeze maimute, nu au reusit sa le faca oameni. Eu sincer nu stiu ce sa cred. Oricum, acel Papa traieste foarte bine de pe urma credinciosilor...
Exista sau nu Dumnezeu? Timpul ne v-a spune

8 răspunsuri:
| DBlack a răspuns:

Pfoai. grea intrebare, dar atat de simplahee hee.pai, aia de religie ce putea sa zica? logic ca spunea ca am fost creati din tarana (terci). ala de istorie logic ca a spus ceva mai complex, mai logic. dar si teoria lui darwin, cum ca am fi evoluat din maimuta a fost data peste caphee hee omul exista din totdeauna. nu se stie nici 5% cum a fost creat omul, si de cine happy. sunt sute de dovezi care arata ca omul exista din'aintea lui adam si eva happy. si au fost vremuri cand oamenii de acum mii de ani, erau mult mai destepti ca noi, si putem spune mai evoluati happy. un simplu exemplu : egipteni. al 2-lea exemplu, uriasi

| IasmyAndra a răspuns:

Pai da! Dumnezeu ne-a creeat din adam si eva maimute si dealungul timpului am evoluat si semanau cat mai mult cu oamnii de astazi! funda? plzbig grin:X

| EuSiPunct a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu ne.a creatwinkingwinking

| GirlsLove a răspuns:

Nu stiu chiar ff cudat dar eu cred ca noi provenim sin maimuta dar maimutele lea fucut dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Partea cu dinozaurii

| RaduLeo a răspuns:

Eu cred ca am fost creatzi cu un photoshop foarte evoluatlaughing)rolling on the floor)

| alex_9903 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, adevarul e undeva la mijloc. In primul rand exista dovezi clare privind evolutia omului, de la Ramapithecus la Homo Sapiens Sapiens. In al doilea rand, Biblia prezinta nasterea universului si aparitia omului intr-o maniera mai degraba simbolica, punand accentul pe credinta umana.

| Marian_Tudor_1977 a răspuns:

Cand te uiti in oglinda ce vezi? O maimuta sau un om precum Hristos-Dumnezeu din icoane?