| Edouard_Edy_1997 a întrebat:

Am o întrebare ...am scapat putina apa la prelungitor unde e băgat cablul de la tv in priza
..se poate întâmplat ceva?

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Încearcă să înlocuiești acel prelungitor, nu e bine că a ajuns apă la el.

| Lioana a răspuns:

Daca apa a ajuns pe fir dar nu in gaurelele de contact sau pe cei doi elementi care intra in priza, nu se intampla nimic daca firul nu are portiuni de uzura pe unde apa poate ajunge la firele din interior. Totusi trebuie sa stergi imediat apa de pe fir dupa ce in prealabil ai scos prelungitorul din priza ca sa nu ai surprize neplacute.
Daca apa a ajuns in unul din cele doua capete ale firului e grav. Apa e conductor de electricitate si poate face scurt circuit si sa strice televizorul. In plus te poti curenta.
Scoate prelungitorul din priza si asigura-te ca nu mai are pic de umezeala inainte de a-l conecta din nou.

| BunaZiuaMerio a răspuns:

Puneti ceva papuci de cauciuc in picioare ca electricitatea sa iasa din corp si sa nu mori.Si puneti manusi de protectie.De cauciuc ma gandesc.

| DevilRock a răspuns:

O să te electrocutezi.
Data viitoare fii mai atent și înlocuiește prelungitorul.

| Oranolio a răspuns:

Incearca sa elimini/usuci apa din prelungitor