| ș53fan a întrebat:

Am o intrebare:Eu sunt timid de fel, si este o fata pe care o plac inca din clasa a 9-a si este si ea timida.Intrebarea mea este Cum pot stii ca ma place chiar daca a spus ca nu sunt decat un coleg? Am o banuiala ca spune asta de teama colegilor si a unei intamolari din trecut...Aceste 2 lucruri ar putea fi semne ca ma place :Si anume acum o saptamana am observat-o ca se juca cu parul ei adica si-a luat o suvita de par si o rasucea pe deget si se uita si la mine...si al2-lea lucru:
Sunt unele momentr cand o surprind ca ma priveste iar daca o prind isi schimba brusc privirea! Ma gandesc ca daca nu ar fi ceva s-ar uita in continuare la mine fara stanjeneala! Deci? Stiti si alte semne? A mai este ceva am auzit de la un prieten xa i-ar fi spus un alt prieten lui ca fata aceasta ar fi spus ca vrea sa vorbeasca cu mine,daca este adevarat axest lucru, ce ar putea insemna? Dar este ceva care ma descurajeaza si anume faptul ca nu prea imi raspunde la mesaje uneori, asta e de rau?

3 răspunsuri:
| metehne a răspuns:

Salut. Da, sunt semne care arată clar că te place.
Du-te la ea și încearcă să porți o discuție cu ea, de preferabil când nu sunt foarte multe persoane în preajmă. (poate se va simți stânjenită și îi va fi foarte greu să ți se deschidă, mai ales că ai menționat că e timidă)
Întreab-o pur și simplu dacă a fost sinceră afirmația "ești doar un coleg." Dacă ezită, se bâlbâie sau schimbă subiectul, atunci ceva a făcut-o să spune treaba aia. Nu o brusca cu prea multe întrebări. Încearcă să te împrietenești cu ea, câștigă-i încrederea ușor, ușor și poate pe viitor va ieși ceva frumos între voi.
Mult succes!

| ș53fan explică (pentru metehne):

Cum adică.,, dacă se bâlbâie,..." a făcut asta cu un motiv? Este de rau! Sau? Poti fii mai explicit/ă? A inca ceva:este ok daca vorbescu cu tu si nu cu dumneavoastra?

| metehne a răspuns (pentru ș53fan):

Poți să-mi vorbești la pertu, nu e nicio problemă. Vreau să zic că bâlbâitul, ezitatul și schimbatul întrebării, ba chiar mai mult, răspunzându-ți la întrebare cu o altă întrebare, e semn că te place și nu știe cum să îți răspundă, ea fiind o persoană timidă. Doar vorbește cu ea. Fă-ți curaj!