| SimonneBX a întrebat:

Am o mica problema. Poveste incepe asa:
In clasa, majoritatea fetelor sunt..."fufe" sau fete care sufera de atentie din diferte motive. O colega, mai plinuta si uratica (ca sa nu o jignesc) si ea stie acest lucru, fiind desteapta si-a ademenit o colega mai prostuta " un mielusel" care o urmeaza in tot ce face si cica e BFF a ei. (se cearta nonstop dar ea e singura prietena a acestei fete). A inceput sa isi caute colegii de la alte clase pe facebook si altele. In mintea ei a devenit ceva mai "populara" facandu-si poze "artistice", venind la scoala cu "bijuterii" din plastic sau pe care le face ea de mana. Si aceste 2 fete au mai ademenit o fata si inca o fata si tot asa pana cand s-au facut jumatate de fete din clasa. Eu obisnuiam sa ma inteleg OK cu ele, dar am avut grija sa nu ma manipuleze, mai mult imi petreceam ceva timp cu ele in orele de biologie cand stateam in acelasi rand toate. Intre timp, a venit o colega noua in clasa, care de cand am vazut-o mi s-a parut sincera si de treaba. Am inceput s-o cunosc si ne intelegem bine. Este cea mai buna si sincera fata pe care am cunoscut-o. Si noi avem grupul nostru pe langa celalalt grup al "popularelor" si azi a fost ziua a uneia dintre dive si, nu am fost invitata. Sa facut seara am vorbit cu prietenul meu care a fost invitat ( cel mai "cool" din scoala) si a spus ca s-au distrat de minune barfind si altele. L-am intrebat daca prietena mea a fost invitata iar el mi-a raspuns pe un ton uimit: Cine? Fata nou venita? Ea nu e de-a noastra. Am ramas uimita...
Intrebarea mea este, ce sa fac acum? Sa ma prefac ca nimic nu s-a intamplat la petrecere, imi traiesc viata mea normala chiar daca voi fi ignorata de acele fete sau ma vor baga in seama daca vor avea un beneficiu de la mine. Sau sa fiu juma-juma? Sau sa imi parasesc prietena si sa ma alatur "popularelor"?
Multumesc de sfaturi happy

6 răspunsuri:
| DeeaLove4 a răspuns:

Buna Simona:*

Pf. Dupa parerea mea ar trebui sa te alaturi "Popularelor".
De ce? pentru. ca nu numai ca ai sa ai prietenele care le aveai odata dar, te vei simti mai bine pentru ca esti si tu popularasmugdar daca vrei poti sta cu pr ta.
Ar fi misto sa intrati amn2 in acel grup pentru ca aveti de castigattongue

| BigBang a răspuns:

Fii sincera cu tine insati.Restul vine de la sine.
In privinta"prieteniei", depinde cum vrei tu sa fii tratata:ca un om, sau ca o unealta.salut

| iuli a răspuns:

Chiar tu ai spus mai sus ca nu vrei sa te lasi manipulata. De ce sa te alaturi unui grup care se distreaza pe baza barfelor, facandu-i pe altii sa se simta prost.
Acum depinde de tine. Ce ai vrea mai mult: o prietena adevarata care sa te ajute cand ai nevoie, sau o gasca care iti intoarce spatele exact cand ai avea nevoie de cineva sa te sprijine?
Se vede din ceea ce ai scris ca nu-ti place felul lor de a fi, merita sa faci ceva impotriva principiilor tale pentru popularitate?
Eu iti sugerez sa ramai la prietena ta si nu sa devii o "fufa".

| Laya a răspuns:

A fi popular nu e tot timpul un lucru bun. Ce castigi daca esti populara? Cateva fete care habar n-au ce e aia prietenie si cu care nu poti sa vorbesti mare lucru.
Tine de prietena ta cea noua, daca te intelegi bine cu ea.
Puteti face multe lucruri impreuna si iti poti gasi si alte prietene, fete normale ca tine.
Si daca grupul "popularelor" te va baga in seama doar cand va avea un beneficiu de la tine, atunci nu le baga tu-nseama. Arata-le ca esti draguta si ca n-ai nevoie de ele! big grin

| Byaaa a răspuns:

Buna! Sincer si eu am avut o intamplare asemanatoare...in clasa a 5 a a venit o colega noua cu care am inceput sa ma inteleg foarte bine dar in acelasi timp eu aveam si pe prietenele mele vechi care au devenit rautacioase imi spuneau mereu ca nu mai stau cu ele si ca le neglijez si ca eu si Diana ne dam "fite" doar pentru ca stam numai noi doua, li se parea ca la orice pas le barfim, in vreo 3 luni-ele fiind mai mult si eu incercand sa ma impart in ambele parti-am hotarat ca nu merita sa fiu marginalizata doar pentru colega cea noua ceilalti influentandu-ma si reamintindu-mi mereu ca pe ei ii cunosc de 5 ani, vreo 4 luni am stat cu vechii mei prieteni dar intr-un fel eram prietena si cu Diana, m-am impreietenit cu un baiat din clasa pe care il placusem in trecut si am inceput sa ne batem joc de ea sa o pacalim si sa o facem sa se simta prost.Devenisem o dezagreabila si nu ma mai suportam pe mine insami si in curand aveam sa-i pierd pe toti cei de langa mine pentru ca eu nu mai stiam cum sa ma impart.Colegii au inceput sa-si bata joc de ea si in clasa mama Dianei a venit la scoala pentru ca noi ne comportam ca niste salbatici,practic era singura(bine ca o are pe varasa la ei in clasa ca altfel innebunea) fetele spuneau mereu ca ma influenteaza,ca am devenit doua fitoase si ca ne dam mari pentru ca ave bani, problema nu era asta probleam era sa ma desparta de ea, prin semestru 2 din clasa a 6 am fotarat ca nu mai pot continua asa.Pana la urma am devenit foarte apropiata de ea, iar ceilalti cand au vazut ca suntem asa de apropiate au lasat-o in pace siam inceput sa ne intelegem chiar daca la incepu mai erau cateva "fite". Acum suntem la sfarsitul clasei a 7 a si suntem mai uniti ca niciodata.Ne acceptam asa cum suntem si avem o legatura foarte puternica.Suntem ca si fratii.Eu spun sa ramai alaturi de prietena ta si sa porti o discutie cu colegii tai sa le explici ca intr-un colectiv trebuie sa fii mai rezonabil si intelegator si ca nu numai ei exista.Toti aveti drepturi egale.Imuneti-va punctul de vedere tu si noua ta prietena.Nu va lasti influentate! Mai ales ca iubitul tau este cel mai "cool" din scoala asa cum spui tu!winking GOOD LUCK!:*

| Mirciulicaaa a răspuns:

Hmmthinking nu e complicat deloc... eu asa as face: daca m-as intelege bine cu fata noua asa cum zici tu happy ramai cu ea tinand cont ca ele nu te-au invitat la petrecere...