| anonim_4396 a întrebat:

Am o placa de sunet in care pot pune boxe cu mufa Rca sau jack! Boxele mele sau defectat si am zis ca pana cumpar alte boxe poate pot face cumva sa am cat de cat sunet!. Deci am incercat sa iau o boxa de la Dvd player, (mufa Rca) am bagat-o in placa audio, de functionat functioneaza, doar ca se aude foarte incet! As putea face ceva sa poata scoate ce va mai tare?

Răspuns Câştigător
| peperonies a răspuns:

Sunt 2 tipuri de boxe. active si pasive. boxele active au amplificare in ele. boxele pasive nu au. boxele active de exemplu poti sa bagi jacku de la telefon in ele si o sa se auda tare(cat poate boxa). boxele pasive in schimb nu pot sa faca asta. Placa de sunet de pe placa de baza in general nu are amplificare drept urmare toate boxele de PC sunt active(au amplificare in boxa). Daca pui o boxa pasiva pe o sursa de sunet fara amplificare nu o sa se auda tare pentru ca nu are ce sa bage "curent" in boxa aia.

Deci nu prea ai cum.

| anonim_4396 explică (pentru peperonies):

Mulțumesc, pentru timpul acordat!winking

1 răspuns: