| croissant a întrebat:

Am o prietena care mi se plange ca parintii ei o cearta ca nu are un job. Ea are banii stransi pusi deoparte si poate sa traiasca cateva luni fara job... Cum sa o sfatuiesc? Credeti ca procedeaza corect?

Răspuns Câştigător
| Denisa0954 a răspuns:

Acum depinde si cati ani are fata, dacă face o facultate, etc
Dacă are cu ce sa se întrețină o perioadă, părinții ei ar trebui sa o lase in pace

| croissant explică (pentru Denisa0954):

Are 24

| suntserios a răspuns (pentru croissant):

Cam nasol la 24 ani sa freci menta.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cateva luni este foarte putin. Daca nu vrea sa vada cum se castiga banii, prin muncă, va fi greu de ea. Păcat de varsta ei.

| Andreeush a răspuns:

Ce vârstă are?

| Sofer a răspuns:

Ca a strans bani e un lucru bun dar sa ii cheltui fara sa muncesti sa mai strangi ceva nu e ok.

| Donsavas a răspuns:

Sa muncească, nu sa trăiască din niste bani care se pot epuiza repede. E bine să strângă si sa aiba economii dar si sa învețe să "pescuiasca", nu doar sa mănânce.

| JulesDC a răspuns:

Are 24 de ani, nu poate profita de banii parintilor la nesfarsit, au si ei nevoile lor, medicamente, doctori, facturi de platit, impozite, odata ce copilul creste, creste si suma de bani de care copilul are nevoie, iar ei au ajuns probabil in punctul in care nu mai au atatia bani disponibili cati sa ii dea si ei, dar sa traiasca si ei bine. E adult deja, parintii au dreptate cand ii spun sa isi caute de lucru.

| Denisa0954 a răspuns (pentru JulesDC):

A specificat că ea nu cere bani părinților, ca are niste bani puși deoparte cat sa se descurce cateva luni. Pana la urmă in viata toți ajungem intr-un impas, poate fata are nevoie sa se odihnească o perioadă, poate are anumite probleme. Si oricum ar fi, sunt părinții ei, este fata lor, ce naiba

| JulesDC a răspuns (pentru Denisa0954):

E fata lor, dar nu isi pot rupe lor de la gura la infinit, si totusi ii dau un sfat pentru a pastra banii aceea stransi "neatinsi". Fiecare face cum considera, eu consider ca unii bani trebuie sa ramana "stransi" acolo in caz ca doamne fereste se intampla ceva: ai nevoie de doctor, analize, medicamente, reparatii la masina/locul unde stai etc. si sa lucrezi pentru ceea ce consumi zilnic, mancare, apa, curent, chirie. Nu program full time, poate ceva de acasa, ceva le calculator sau la telefon, sau 4 ore pe zi la un magazin de haine, sau gaseste o solutie ca banii pe care ii are stransi, sa ramana in caz de nevoii urgente nu de stricat toata ziua.
Totusi fiecare face ce vrea, nu mi-e mie grija cum isi traiesc altii viatalaughing, eu imi spun doar punctul meu de vedere pentru ca a fost pusa o intrebare.

| Denisa0954 a răspuns (pentru JulesDC):

Ai dreptate cu ce spui, dar a spus clar ca nu cere de la părinți