| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema...ma inteleg foarte bine cu cea mai buna prietena tin la ea ca la o sora si suntem colege de clasa. Pana aici e bine, dar ma simt MEREU pe locul 2. E mult mai apreciata de baieti decat mine si in ultima vreme are si note mai bune. Mereu ma simt in plus cand suntem intr-un grup. Ce sa fac? Stiu ca e gresit sa gandesc urat despre ea sad

Răspuns Câştigător
| cristinanagelacostea a răspuns:

Pai ce sa-ti spun, in acesta caz nu poti face nimic, asculta acum baietii nu se uita la tine si din cauza virstei, dar iti pot spune una, fieecare om de pe Pmint ara a doua parte, si tu tot o ai, ceva emportant in veata e sa ai prieteni, tu ii ai mai mult nai nevoie de nimic crede-ma eu am trecut prin tot ce treci tu acum si stiu cum te simti shice ghindesti, dar eu am eshit din aceasta situatie, si daca vei face ce iti spun eu vei isi si tu, nu cred c ar trebui sa i-ti pese de parerea baietilor, chiar daca mai tare se uita la prietenea ta nu importa, tu vei gasi un baiat care te va iubii foarte tere, iar la invatatura dac esti bun trebuie sa-ti ajunga si asta, mereu sa te multumesti cu ceea ce ai, totu va fi bine, vei creste si te vei schimba si iti pot spune o 100 de % ca vei avea multi admiratori! Fii mereu pe pozitiv, totul va fi bine!

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să ai mai multă încredere în tine, concurența este normală dar nu să te pună pe fugă.
Succes.
Pa, pa.

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea despre ce crezi tu. In privinta scolii incearca sa inveti mai mult, mai bine! In privinta baietilor, ei bine lasa-i vei avea timp si de baieti. Cine te place, te place asa cu, esti.
Ai grija ce faci.
*-*

| ROB3RT89 a răspuns:

Daca zici ca ti la ea ca la o sora, de ce vorbesti asa despre ea? Tu ca prietena(cel putin te consideri) trebuie sa te bucuri pentru ea si sa-i fi alaturi si la bine si la rau fara s-o invidiezi! Poate atitudinea ta lasa de dorit, din acest motiv te consideri si pe locu 2.Stiu ca ai vrea sa fi vazuta mai bine de baieti decat ea si sa fi la fel populara, dar daca invidiezi si pentru note, nu vei fi prea curand!

| WhatMeanLove a răspuns:

Am o problema asemanatoare, singura solutie e s-o depasesti.

| cristinanagelacostea a răspuns:

Stiu cum te semti, am cazut si eu in asa situatii, dar tousi as vrea sa stiu din ce cauza e mai apreciata de baieti, si iti voi raspunde, iar ce ii legat de scoala cred ca trebuie sa depui mai mult efort, sa inveti temele mai bine, sa fii mai activa la lectii si cel mai imoprtat lucru asculta profesoara cu atentie uitindute direct la ea in ochii, dar nu exagera!

| HolyPotato a răspuns (pentru cristinanagelacostea):

Pai ea e genul de fata sesibila si MEGA feminina, cu ochi negrii inocenti si fund bombat: combinatia perfecta laughing. Eu sunt cam baietoasa la comportament si mai ironica, la fizic nu suntem urate nici una dintre noi, dar infatisarea ei e mai...delicata ca sa spun asa. Sincer, seamana la trasaturi cu Vanessa Hudgens. La invatatura nu e vorba ca invata mai mult, suntem la fel de "silitoare" dar de multe ori copiem la teste si nu stiu cum se face dar ea primeste nota mai mare. Nu cred ca o invidiez neaparat, cred ca mai degraba sunt dezamagita de mine.

| cristinanagelacostea a răspuns (pentru HolyPotato):

Pai ce sa-ti spun, in acesta caz nu poti face nimic, asculta acum baietii nu se uita la tine si din cauza virstei, dar iti pot spune una, fieecare om de pe Pmint ara a doua parte, si tu tot o ai, ceva emportant in veata e sa ai prieteni, tu ii ai mai mult nai nevoie de nimic crede-ma eu am trecut prin tot ce treci tu acum si stiu cum te simti shice ghindesti, dar eu am eshit din aceasta situatie, si daca vei face ce iti spun eu vei isi si tu, nu cred c ar trebui sa i-ti pese de parerea baietilor, chiar daca mai tare se uita la prietenea ta nu importa, tu vei gasi un baiat care te va iubii foarte tere, iar la invatatura dac esti bun trebuie sa-ti ajunga si asta, mereu sa te multumesti cu ceea ce ai, totu va fi bine, vei creste si te vei schimba si iti pot spune o 100 de % ca vei avea multi admiratori! Fii mereu pe pozitiv, totul va fi bine!

| Livia84tm a răspuns:

Cum spui si tu este o adevarata prietena deci nu ar trebui sa o invidiezi, ca are note mai bune la invatatura este pentru ca se pregateste mai bine si este probabil mai atenta in clasa decat tine ( rezolvarea ar fi sa te straduiesti si tu mai mult ).
Cu totii suntem diferiti unii de altii la infatisare si comportament dar ne stim face placuti/frumosi mai ales prin felul nostru de a fi, prin comportament, prin vocabular, nu recomand sa incerci sa o copiezi pentru ca nu ti-ar iesi mai bine decat ai fi tu insuti. Probabil ca ti-a intrat in cap ideea ca ai fi pe locul doi si o alimentezi ori de cate ori vezi ca ei ii iasa ceva ce tie nu ti-a iesit.
Alunga gandurile de acest gen si fi tu pentru ca probabil si alte fete la randul lor te vad mai speciala cum de altfel sunt sigura ca esti happy.
Livia.

| Musa_Viorel_1995 a răspuns:

Faptul ca ea e mai apreciata de baieti decat esti poate avea de a face cu faptul ca probabil ca esti urata sau puti