| andrei38 a întrebat:

Am o problema :Sunt foarte timid si nu ma inteleg bine cu colegii pentru ca eu mai mult tac. Ma inteleg bine cu cei din generala (prieteni vechi) dar cu cei de la liceu nu prea. Mai ales nu stiu ce sa fac cu mistocarii si batausii? Apropo
, mai sunt doua fete care fac misto de mine chipurile ma plac.Pana acum nu i-am baagar in seama pe mistocarii astia da de la un timp au inceput sa se cam ia de mine. As vre sa stiu cum sa nu mai fiu asa timid si sa fiu mai sociabil si sa pot sa ma integrez mai bine.
P. S. Am 16 ani si sunt in clasa a-10-a.
Va rog, ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Rayzzor a răspuns:

Incearca sa iti gasesti un coleg care te-ar ajuta si si-ar da seama ca trebuie sa se comporte mai bine cu tine si sa te respecte.incearca sa nu ii iei in serios pe cei care te iau peste picior si gasete si tu defecte pentru a le comenta inapoi.am avut un coleg care era timid si l-am ajutat si s-a integrabine.in concluzie incearca sa iti gasesti prieteni care vor sa te ajute si gaseste defecte celor care te iau peste picior. sper ca te-am ajutat big grin

2 răspunsuri:
| Kta91 a răspuns:

Fi mai increzator in tine.nu ai ce pierde. poate te-ai obisnuit asa timid.mereu este timp pentru o schimbare. sper ca te-am ajutathappy

| Reallynotme a răspuns:

Hmm problema ta e destul de complicata chiar daca e des intalnita. Poate suna ciudat dar poate ar trebui si tu sa iti dai drumul odata si sa le arati si celelate laturi ale tale...incearca sa iti faci prieteni care au probleme apropiate de ale tale sau care sunt din alte clase. oferate sa ajuti fetele si sa le faci complimente cat se poate de reale si asa poate te vor simpatiza.in legatura cu baietii nu ii baga in seama dar nu te lasa nici chiar asa batjocori:implicate in activitati in care alti baieti din clasa ta nu sunt, sper sa ai noroc:*