| anonim_4396 a întrebat:

Am o sora geamana, iar parintii nu ma lasa in unele locuri fara ea, ce sa fac? eu am iubit j nu pot iesi cu ea mereu. le-am explicat dar nu inteleg nu stiu ce sa fac, nu ma inteleg deloc cu ea, daca o iau cu mine face figuri simi strik seara... ei nu inteleg ca nu suntem la fel si ca nu vreau sa ies cu ea. ajutati-ma va rog, nu mai stiu ce sa fac...m-am certat si cu iubitul meu din cauza asta pentru ca nu se inteleg, nu vreau sal piierd...

12 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Ti-as spune. dar daca ai 12 ani e egal cu zero. oricum la varsta asta nici n ar trebui sa te gandesti la iubiti. Daca esti mai mare insemna ca parinti tai sunt retardati si nu ai ce sa le faci. daca nu inteleg ca o adolescenta are nevoie de intimitate si de un cerc de prieteni (in afara de familie). Succes!

| Ralux a răspuns:

Ce fac parintii tai si sora ta este total gresit.Sora ta greseste pentru ca se tine dupa tine, vrea sa te enerveze si nu iti acorda intimitate alaturi de iubitul tau si prietenii tai iar parintii tai gresesc prin faptul ca vor sa o iei dupa tine oriunde de parca ea nu ar avea altceva de facut si poate chiar vor sa iti distruga relatia cu prietenul tau prin intermediul ei. Daca parintii i-ar spune surorii tale sa nu mai stea cu tine mereu si sa isi faca si ea prieteni, sora ta nu ar mai veni asa des cu tine.
Problema este ca nu ai o relatie foarte stransa cu sora ta. Daca v-ati spune secrete una alteia, daca ati vorbi, daca ati fi intr-adevar prietene ea nu ar mai veni cu tine si nu ar mai asculta de parintii tai.Ai o sora geamana iar acest lucru este unic in viata si minunat sa nu mai punem problema ca sunteti unice fiind un lucru mai rar.Trebuie sa te bucuri de faptul ca poti avea o prietena cu care stai tot timpul si mai este si de varsta ta! Sunt sigura ca ai prietene careia le-ai spune: as vrea sa fim surori! Ei bine poti avea o prietena care(minune) este si sora ta.Si faptul ca sunteti atat de diferite si nu sunteti la fel este minunat.Cine vrea o sora care sa te copiezi si sa fie trasa la indigo? Fiecare aveti personalitati diferite si de asemena pareri diferite.Fiecare puteti ajunge la un acord si la idei combinate.Nu rata ocazia de a te bucura ca ai o sora geamana.Ati putea iesi impreuna la un suc, la cinema, in parc, la teatru, prin oras si prin diferite locuri. Cel putin stii ca ea va merge mereu cu tine si nu ca orice prietena cand o suni s-ar putea sa aiba "treaba". Stii mereu ce va face si ca va fi alaturi de tine.Deci vorbeste cu ea, intreab-o de ce se comporta asa si ajungeti la un acord. Spune-i ca puteti fi prietene foarte bune si spune-i ce ti-am spus eu tie: faptul ca e minunat sa ai o sora geamana cu care poti impartasi orice si te poti distra. Tu o indepartezi de tine si prin faptul ca nu ii acorzi atentie si desigur( ca orice sora) te porti urat cu ea.Acorda-i atentie.De asemena trebui sa vorbesti deschis si sincer cu parintii tai si sa le spuibig grine ce ma trimiteti mereu cu sora mea? Nu aveti incredere in mine? Eu il iubesc sincer pe acest baiat. Spune-le tot ceea ce simti.Cand vorbesti cu sora ta trebuie sa ii spui si ei ce simti si ce crezi cu adevarat.
Iar in legatura cu iubitul tau, trebuie sa ii explici situatia ta de acasa si ii poti spune ca odata ce va creste sora ta va fi mai matura, poate va avea si ea un iubit si va intelege. Daca te iubeste si te place cu adevarat va suporta.In + cand este cu voi si va enerveaza ignorati-o si "ofticati-o"laughing pupandu-va, imbratisandu-va tot timpul vorbind doar intre voi si ignorati-o. Odata ce nu va mai enerveaza acorda-i atentia cuvenita. Spune-i si iubitului tau sa incerce sa se imprieteneasca cu ea.Si daca va intelege si voi 2 veti deveni prietene bune sau cel putin nu va veti mai ciondani totul va deveni foarte bine iar iesirile cu ea vor fi o placere. Dar daca tot nu intelege si din pacate pare a fi rea...promite-i o recompensa pentru o seara sau mai multe seri de iesire singuri cu iubitul si prietenii tai.Nu te enerva niciodata in discutiile cu parintii si sora ta, arata-le ca esti desteapta si fa ceea ce trebuie!happy

Succes!

| kindness a răspuns:

Doamne tu nu ai idee ce inseamna sa ai o sora geamana! Daca as avea eu ce bine ar fi! nu e mai pretioasa relatia cu iubitul tau decat cu eawinking Nu va certati, o sa regretatii mai tarziuwinking Imbracati-va la fel.radeti mereu. face-ti invidioasi pe alti, ca voi sunte-ti 2 la fel. nu stiu cum sa-ti explic. nu se explica in cuvintewinking

| crisS a răspuns:

Ajut'o pe ea sa'si faca un iubit atunci nu vei mai avea probleme pentru. ca ea va vrea sa mearga cu el si nu va mai putea sa-ti "strice" intalnirirehappy

Sau vb cu parinti despre acest lucru ( cu sora ta) si vb cu parintii pe rand adica vb mai intai cu mama de exempplu si abia dupa aceea si cu tata happy pentru ca awsha vei avea 2 sanse
happy bafta!

| DMV a răspuns:

In primul rand, nu strica relatia cu sora ta. Nu pretui o relatie cu un "iubit" mai mult decat cea cu sora ta. De prietenul tau esti legata doar cu cateva amintiri comune si ceva promisiuni ce se vor dovedi, in cele din urma, false. In schimb cu sora ta esti legata mult mai mult, si nu ma refer doar la legatura de sange sau ca sunteti gemene.
In al doilea rand, tu ai prieten, ea nu are, in schimb are nevoie de societate, de prieteni si cercuri. Ai tai iti spun sa o iei cu tine si bine fac pentru ca inteleg la un anumit nivel acest aspect. Se mai poate sa inteleaga ca tu si prietenul tau vreti sa ajungeti mai intimi, sa mariti miza si nu puteti menage a trois, mai ales cu sora ta geamana. Asa ca se poate ca parintii sa-ti saboteze relatia prin intermediul surorii tale, ei neavand incredere destula in tine si/sau prietenul tau.
Ce e cel mai bine sa faci? S-o iei cu tine si s-o educi. Fara amenintari, doar cu intentia buna si vadita ca vrei sa-i fii de ajutor. Ii explici cum sa se comporte astfel incat sa fie acceptata si apreciata in cercurile de prieteni si dupa scurt timp poti sa-i dai de lucru, s-o tii ocupata ("Ia vezi ca te-a chemat amicul X sa-ti arate cum papa anaconda").
Nu-ti bate capul incercand s-o convingi sa va dea 2 clipe de discretie pentru ca mai mult o sa vrea sa va "intepe", in schimb, da-i ce vrea, si anume atentie (a ta sau a altor prieteni).

| dora_7535 a răspuns:

Gaseste-i si ei un iubit tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa o faci sa inteleaga ca trebuie sa-si faca si ea un prieten sau un amic, daca se poate, din acelasi anturaj, astfel eviti neplacerile cu parintii caci o sa iasa cu tine dar nu o sa stea cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci si eu am o sora geamana si ne intelegem foarte bine si suntem diferite dor intr-o privinta mie imi plac cainii ei pisicile dar nu e nici o prblema ca ea tine pisicile in casa si eu cei 3 caini in curte si unul in casa... dar am o mare problema acum o luna mama si tata ne-au anuntat ca ei vor sa mai mergem in america dar ea vrea in new york si eu vreau in miami. ce ne putem face?cryingva rog raspundeti

| nimeni_1451 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa-i explici mai intai ei ca ai nevoie de intimitate alaturi de prt tau si ca nu se poate tine asa tot timpul dupa voi... ajut`o sa`si faca si ea un prt ca sa fie ocupata si sa se simta si ea fericita.probabil tu nu te intelegi asa bine cu ea si din cauza ca fiind identice ea se simte geloasa ca tu ai si ea nu are prieten.cu parintii nu prea ai ce sa facica e normal sa vrea sa fie si sora ta la fel ca tine mai ales fiind gemene... vorbeste`i frumos si explica`i ca nu ai nevoie de remorca chiar asa tot tp`ul dupa tinehee heea si pretsuieste`o ca multa lume si-ar dorii sa aiba o sora geamanawinkingsucces!

| xxxxloreleixx a răspuns:

Cred ca e prea jenant sa mergi cu sora la o intalnire in afara de iubit

| xxxxloreleixx a răspuns:

Cred ce e prea jenant sa mergi la o intalnire in afara de iubit

| xxxxloreleixx a răspuns:

Cred ca e prea jenant sa mergi cu o sora in afara de iubit