| ayosmdk a întrebat:

Am pus o intrebare inainte...
Majoritatea au ales simtul umorului
Am si eu nevoie de un sfat.
Eu sunt o fata mai... cum sa zic, copilaroasa ( nu gasesc termenul potrivit )
Adica, imi place sa rad, sa ma bucur de tot ce am.
Sunt si cam impiedicata si destul de vorbareata.Nu sunt timida si am si eu putin curaj. ( Ok, pana aici suna de parca m-as lauda )
In orice caz, Familia mea ma preseaza de ceva timp sa ma schimb, sa devin mai linistita si mai matura.
Pot sa fiu linistita dar nu suport sa stau intr-un loc toata ziua si sa nu fac nimic.
Toti imi spun sa invat de la fratele meu mai mult. El este asa de plictisitor. Nu face nimic toata ziua, sta doar in camera la el si doarme sau... se holbeaza la muschii lui laughing
El vorbeste asa de incet si de rar si cand o face spune o chestia stupida gen :
- Ce faci?
- Stateam si admiram aceasta fotografie ingenioasa cu fabulosul masiv muntos aflat in estul Carpatilor, etc straight face
Sta tot timpul drept drept ( daca l-ati vedea, deci isi tine spatele asa drept si asta il face sa para ca e un infumurat laughing ) Nu zambeste aproape niciodata si se comporta de parca toti i-am fi inferiori ( de fapt, ne-a spus tuturor din familie ca el este la un alt nivel fata de noi, comunii ) straight face
Deci, parintii mei vor sa devin la fel de linistita ca si el.
- Nu vrem sa devii asa de infumurata ca fratele tau dar ai putea sa inveti sa fi mai linistita. Cati ani ai? 3?
Ce sfat imi dati?
1. Sa raman asa cum imi place mie : o fata vesela, vorbareata, deloc timida. Sa ma simt bine in pielea mea
sau
2. Sa ma linistesc, sa devin mai tacuta si mai putin sociabila ca sa fiu apreciata de cei din familia mea si de "societate " ( cum spun ei )

Stiu ca ar trebui sa ma maturizez dar pot sa fiu si mai putin copilaroasa cand vreau. Dar, pur si simplu imi place asa de mult sa rad, sa ma bucur cu prietenii.
Prefer sa se spuna despre mine :
-Uite ce copilaroasa si imatura e! - si sa ma distrez
Decat sa se spuna :
-Vai ce domnisoara! -si eu sa nu ma simt bine in pielea mea

As vrea sa nu ma mai preseze dar subiectul asta a fost reluat de cand am terminat anul scolar straight face
Cum sa ii fac sa ma lase in pace?
Deja am vorbit cu ei dar parca nu ma aud, nu ma asculta deloc!

Răspuns Câştigător
| Carmen100 a răspuns:

laughing se holbeaza la muschi, WTF?! laughing Tu nu trebuie sa te schimbi pentru altii. Te vei maturiza pe parcurs. Asa sunt si eu, imi place sa rad si uneori prietenii imi zic ca sunt nebuna cand am o criza de raz, dar mie nu imi pasa de ce zic ei. Daca as fi ascultat toate sfaturile lor, pana acum as fi fost mareee...intelect. Tu trebuie sa fii asa cum simti si cand iti mai zic parintii chestii de genul "fii ca fratele tau" spune'le clar si raspicat, fara sa tipi ca tu nu esti asa!

| ayosmdk explică (pentru Carmen100):

Lool rolling on the floor stiu laughing Fratele meu e un specimen rar laughing
Multumesc happy

| Carmen100 a răspuns (pentru ayosmdk):

Nuuu...e doar editie limitata laughing

| Carmen100 a răspuns (pentru Carmen100):

Multumesc pentru funda big grin

| ayosmdk explică (pentru Carmen100):

Cu placere laughing

11 răspunsuri:
| vampir004 a răspuns:

Pai, e mai bine sa fii copilaroasa decat linistita, nu conteaza parerea oameniilor, important e sa te simti tu bine asa cum esti

| AnaRadu a răspuns:

Hei. Păi nu te stresa, nu trebuie să te schimbi pentru nimeni. In plus, poţi să devii şi serioasă, poate un pic ca să nu se mai ia de tine şi să nu îţi mai spună ceva. Poţi fii jucauşă şi copilăroasă cu prietenii iar acasă să fii un exemplu bun. Schimbă-te puţin pentru ei, mai mult pentru acasă, cu prietenii poartă-te cum vrei tu. Sper că te-am ajurat.

| justmebi a răspuns:

Hei big grin
cati ani ai?

| ayosmdk explică (pentru justmebi):

happy Mai am putin si fac 15

| justmebi a răspuns (pentru ayosmdk):

E ok...am si eu prieteni care au 18 ani si sunt mai copilarosi...nu trebuie sa te schimbi pentru altii. e important sa-ti placa tie felul in care te comporti. happy

| neanderthalfararusine a răspuns:

Deci,in primul randa ma uimeste spusele fratelui tau, acelea ca voi sunteti inferiori laughing.I mean wtf?! In orice caz, eu in locul tau nu as schimba nimic la mine.Sincera sa fiu,cam asa sunt si eu happy. Faza e ca nu stiu ce parere ar avea ceilalti despre tine daca cuva te-ai schimba,poate gen : 'ce plictisitoare e...'. In fine,daca nu poti sa nu-i bagi in seama sau sa le spui clar, 'NU vreau, asa sunt eu, voi nu ma puteti schimba'. Atunci mai incerca, spune-le clar sa taca o data, ca tu nu te vei schimba...zic eu tongue

| neanderthalfararusine a răspuns:

Rand*,cumva*