| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa`mi mai fac o gaura in ureche, dar vreau sa o fac singura. Ce metode stiti ca sa nu doara foarte tare?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| pinkdark a răspuns:

Deci...la inceput cumpara apa oxigenata si dezinfecteaza bien cercelu care vrei sa til pui ca sa nu ti se faca rana

1 metoda ) Poti sa-ti faci cu un ac de seringa nefolosit(de unica folosinta)dezinfecteaza zona cu spirt, apoi cu acul il rasucesti putin 2 min in ureche, il scoti si imediat bagi cercelul(daca esti sensibila de preferat din aur)... Daca nu mergi la un magazin de bijuterii e 20 ron 2 gauri cu tot cu cercei.

2a metoda) Am auzit la o prietena ca si-a facut cu un ac dar mai gros. iar pe partea cealalta de ureche a avut o bucata de mar sau ceva in care sa poata intra acul.
Neaparat!--> Dupa ce ai facut gaura tine cateva saptamani un cercel steril! Sa nu se infecteze!

In ciuda acestui sfat eu iti mai recomand sa mergi la un magazin special unde sunt si cercei de vanzare dar fac si gauri

3 metoda ) ia-ti un cercel de argint din magazin, ascute-l putin si bagati-l fiindca nu se intampla nimic! 110% nu se infecteaza, am o prietena care are urechea plina facuta de ea si nu are absolut nimic!

4 metoda ) dar numai nu cu acul este prea prea dureros, sau cel putin asa pare, cu un cercel mai ascutit iti faci gaura, daca nu ai cercel din aur sau argint, puneti unul simplu, dar dezinfecteazal zilnic cu alcool, si cind iti faci gaura la fel, freacati bine urechea cu parfum sau ceva, eu mi-am facut 3 gauri singura, si nu port in toate de aur, si vad ca nu am patit nimic. dar trebuie sa fii si atenta ca urechiusa este tare sensibila, fii tare sterila in preajma ei.

5 metoda asta e cea mai preferabila ), deci cel mai bine ia un ac de venosectie, il gasesti in farmacii, dar unul de diametru mai mare, in gaura caruia sa poti baga capatul la cercel, gaura o faci din spate in fata, deoare spatele urechii este mai gros si de obicei cel mai bine incepi de acolo ca sa nu ai o gaura stramba, inainte sa scoti acul bagi cercelul in gaura acului, scotand acul automat intra si cercelul, pui stopul si gata, neapara sa te cureti cu ceva steril inainte si dupa, nu folosi spirt, ca cercei eu recomanda titan, titanul e un material nealergic sau otelul chirurgical, bafta!

alege tu cu ce metoda vrei eu cred ca ti-am dat destule :*

apropo un sfat : Ai grija! Daca esti hotarat sa urmezi o cariera militara...in politie de exemplu nu te primeste (cu mai multe gauri in ureche) pentru ca se considera semn particular!

| Tănase_Andreea_1990_GmhW a răspuns (pentru pinkdark):

Buna, ai niste metode super. Am incercat chiar aseara să îmi fac cu cercelul de argint și am reușit. O întrebare am. Daca nu mi-a curs sange se poate lipi cercelul acolo?

4 răspunsuri:
| HallyKity a răspuns:

Aolo mia amintesc cand mi-am facut si eu pai fa-ti direct cu cercelul de preferabil argint sau aur sa nu iti bagi macar la 1 luna dupa ce ti-ai facut gaura tinichele in ureche
fizeaxa cerelu unde vrei sa iti dai gaura si prindel cu degetele mari de la ambele maini sau cum iti vine tie mai bine si apasa o data cu putere daca o iei cu incetisoru o sa te doara si mai tare si o sa iti dai gaura stramba.
dupa aia lasa cercelu in ureche si il scoti maine te cureti il cureti si pe le si il bagi la loc la inceput o sa fie greu pentru ca gaura e mica si o sa intre mai greu.
la inceput nu prea doare app de loc dar maine o sa simti durerea aia rea.
baftahappy

| sincer a răspuns:

Mergi la un atelier sau o bijuterie care au pistol pentru gauri, este foarte simplu si fara durere, su eu am facut la fel si sotia mea la fel, te coasta maxim 10 lei, pune cercelul in acel pistol si il capseaza in ureche, dureaza doar 1 minut.Bafta.

| Amada_5274 a răspuns:

Iubita, eu am 6 gauri.toate acasa...laughing
Nu exista metoda mai putin dureroasa.
Toate implica ceva ascutit.
Ia niste spirt, freci urechia putin, masezi si il bagi... o sa iti fie putin cald de la intepatura si atat.happy
Bafta iubita.:*