| yumary a întrebat:

Asa deci sunt clasa a 9-a si am o colega care se tot plange in legatura cu familia ei. Azi am aflat ca tatal ei a plecat in Anglia iar mama ei a batut-o azi din cauza ca a plecat prea devreme de-acasa si a gasit-o vorbind cu un tip de la ei din cartier si inca un baiat, initial nu voia sa o lase la scoala si spunea ca o duce la politie ( n-am inteles motivul ) in orice caz mi-a zis de multe ori ca parintii ei o bat des si ca sunt severi cu ea ...decand era mica parintii ei o voiau perfecta, ea invata foarte bine la scoala si primea recompense ( bani, telefon etc ) dupa ei si-au dorit mai mult iar ea nu a mai facut, s-a apucat de fumat, statea cu gasca de fete si baieti thinking adica nu stiu ce sfat sa ii dau, voia sa fuga de-acasa ....si acum o ora cand am vorbit cu ea zicea ca mama ei i-a spart nasu.
Am rugat-o sa vorbeasca cu diriginta noastra dar a zis ca nu vrea, am sfatuito sa vorbeasca cu alte rude da a spus ca majoritatea nu's din oras...
Un sfat?

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Vorbeste tu cu diriginta, aceasta stie ce este de facut in acest caz.

2 răspunsuri:
| dcma a răspuns:

Nu ar trebui sa se duca la politie, pentru ca fiind minora o poate duce la un centru de plasament si nu cred ca iar place sa stea 24 din 24 intr-o camera, fara telefon, televizor, etc, etcc. si sincer cred ca exagereaza si ea cu spartul nasului si. chestii. Cand o cearata ar trebui sa nu o bage in seama sa isi vada de scoala, sa ceara ajutorul cuiva, sa se angajeze si ea si sa se mute cu chirie sau ceva. big grin

| yumary explică (pentru dcma):

Stai asa zici ca e mica sa se duca la politie dar crezi ca e destul de mare sa se angajeze si sa se mute cu chirie straight face care-i logica?