| anonim_4396 a întrebat:

Astăzi alergam cu două colege prin clasă și noi avem o bancă care e rupta si un coleg și-a lăsat telefonul pe banca aia care tot cade,cand eu am alergat pe langa banca,am lovit banca si am cazut din greseală,telefonul a cazut dar s-a ciobit putin in colt pe spate,el vine la mine si zice,,te zic lui diriga,mi-l platesti,, eu care i-am zis că dacă nu are grijă de el nu eu sunt de vină,vina e a lui,era pauza,ce cauta telefonul lui pe banca rupta? de ce nu i-au zis dirigintei că banca este rupta? Întrebarea este:
Credeți că diriga va ignora faptul că a fost o greșeală și era pauză iar el era pe afară și nu era atent la obiectele de valoare pe care le are la el? Parcă s-a dat o lege că nu mai avem voie cu telefonul la scoala, eu o respect cu colega de bancă dar ei nu.
Dacă legea se respecta asta nu se mai intampla.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De care lege vorbesti?
Ca nici tu nu ai voie sa alergi prin clasa si sa darami bancile si lucrurile altor copii...

| dullcat a răspuns:

Telefonul trebuie tinut in ghiozdan, nu lasat asa aiurea pe banca.Dar nici voi nu ar trebui sa alergati bezmetice prin clasa. Puteti lovi pe cineva care poarta ochelari si scenariul ar fi mai aiurea decat in cazul telefonului.
Daca banca e rupta, vorbiti cu omul de serviciu sa o indeparteze din clasa, eventual sa o aduca inapoi odata reparata.

| Hyperion7 a răspuns:

Într-adevăr,pe de-o parte ai dreptate,însă nici nu tu ești mai breaz,asta ca sa fim obiectivi.
Pe de-o parte el e de vina că nu a avut grija de telefonul lui,dar nici voi nu ar trebui sa alergați de nebuni printre bănci.
Așa că vina este jumi-juma.
Uite,vezi tu, daca bușești pe cineva în trafic, iar ăla își descarcă nervii pe tine, lăsându-te lat, nu înseamnă că el e mai nevinovat, decât tine că i-ai defectat rabla.
Incercati sa ajungeți totuși la un comun acord, daca vă jucați de-a datul vinei unul pe altul, nu ajungeți nicăieri.

| anonim_4396 explică (pentru Hyperion7):

Am înțeles că vina este a ambilor, mulțumesc de răspuns, voi vorbi cu diriga și voi face pace cu acel coleg.Seară frumoasă!happy

| VadimIvanov a răspuns:

E și vina ta că ai alergat pe lângă bancă.

| anonim_4396 explică (pentru VadimIvanov):

Era pauză,jucam leapșa cu colega și cum ziceam m-am împiedicat de bancă,eu i-am zis deja mamei mele, nu o mint când vine vorba de chestii ca aceasta, ideea e că noi nu mai avem voie cu telefoanele la școală, eu voi vorbi cu diriginta și îi voi spune că a fost un accident, am înțeles că este și vina mea dar și a lui.Mulțumesc de răspunshappy