| Anon20102 a întrebat:

Ati simtit vreodata nevoia sa fumati? Ma refer la cei care nu au fumat vreodata.
Ma gandesc ca daca as trage un fum mi ar iesi din parere. Dar mi e frica sa nu imi dea dependenta. Ce sa fac?

11 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Nu am fumat niciodată și nu am simțit nevoia să fumez. Numai când simt acel miros mi se face rău.
Evită fumatul deoarece îți distruge sănătatea și îți dă acea dependență.

| Doub a răspuns:

Nu, stau destul de bine cu autocontrolul.

| AirănMeidăn a răspuns:

Da. Am avut o intamplare destul de ciudata legata de asta. Visasem in noaptea respectiva ca fumam, si o faceam foarte repede, tragand adanc in piept. Toata dimineata aia am simtit nevoia sa o fac, si dupa-masa am si facut-o. N-a fost nu stiu ce sa fiu sincera, am mai facut-o de atunci de vreo 3-4 ori, dar pana acum nu m-am apucat efectiv de asa ceva. Deci, stai linistit/a, nu vei avea dependenta dupa doar o incercare. Eventual, o sa mai vrei sa o faci de 2-3 ori, dar nu devii dependent atat de repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fumat un timp scurt nu pentru ca imi provocase dependenta ci pentru ca eram mai mica si era "cool". laughing Cand am realizat ca e o prostie m-am lasat fara nici o problema.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

De la o singura tigara nu devii dependenta sigur. deci poti incerca de curiozitate. dar sa nu te apuci dupa aceea pentru ca iti distrugi sanatatea.

| Roxanaaaaaaaaa a răspuns:

Și eu am vrut sa o fac. Dacă știi sa te controlezi nu îți dă dependenta. Eu am băut energizant și nu am devenit dependenta. Dacă vrei, fă-o. Dar nu uita ca dacă fumezi excesiv îți face rău.

| JohnSeed a răspuns:

Stiu la ce te referi, dar cel mai bine ar fi sa te gandesti ca fumatul iti face foarte mult rau, da dependenta si la urma urmei tu esti persoana ca pierde bani pe acest viciu.

| Diannee14 a răspuns:

Eu iti recomand sa nu o faci.Dar daca chiar iti doresti, fa-o.Doar de la un fum nu iti poti da seama.Dar dupa aceea vei incepe sa fumezi din ce in ce mai mult si poti avea probleme grave de sanatate.

| laptegros71 a răspuns:

Tu chiar crezi ca devii dependenta daca tragi un fum? Stai calma ca daca tragi prima oara nici n-o sa stii sa tragi in piept, o sa o pufai ca un pensionar si o sa spui la toata lumea ca ai fumat si nu-ti place.

| CrissCr a răspuns:

Buna! Am incercat sa fumez, nu mi-a placut si ca sa fiu sincera nu le vad rostul. Dintr-un singur fum nu devii dependenta, stai linistita!

| gothblack a răspuns:

Incearca,nu ti se poate intampla nimic rau. De la un fum/ o tigara nu ai cum sa devi dependenta. Am avut aceeasi problema, poti incerca odata ( probabil esti curioasa, nu? ) si apoi vezi daca te calmeaza... sau mai stiu eu. te face sa te simti ok... dar te-as sfatui sa nu te apuci pentru ca odata ce incerci sa te lasi, te vor durea muschii si o sa fie greu, dar merge daca iti pui alta 'obsesie' pe primul loc ( gen ciocolata sau ceva. ) laughing