| AndaBăă a întrebat:

Bun TPU! Vă rog să mă ajutați. Am un exercițiu de făcut la limba romană, si nu ma descurc. Enuntul sună așa : [ de fapt trebuie sa fac o cumpunere... ] :
Redactează o compunere de 80-150 de cuvinte in care sa prezinti particularitățile unei opere literare, utilizand, pentru exemplificare, fragmentul citat.
Fragmentul este " Unde fugim de-acasă? " de Marin Sorescu
Deci, cum prezint particularitățile unei opere literare?
FUNDAA!

Răspuns Câştigător
| Emmeii a răspuns:

Bună.

Păi, trebuie mai întâi să-ţi dai seama a cărui gen literat aparţine opera ( genul epic bănuiesc ), după care să exemplifici cu ajutorul fragmentului, particularităţile respective, cum ar fi :
- are personaje, acţiune, timp
- Opera literară este o creaţie (în versuri sau în prozăwinking, în care, prin intermediul limbajului artistic, se transmit idei şi se trezesc cititorului emoţii şi sentimente. (Aici va trebui să identifici în cele două texte câteva figuri de stil, să le explici semnificațiile și să precizezi ce sentimente sunt transmise etc.)
- Într-o operă literară, autorul nu "fotografiază" realitatea, ci porneşte de la realitate şi creează o lume imaginară (o lume a ficţiunii). De aceea, opera literară este un produs al fanteziei creatoare a scriitorului şi are caracter de ficţiune (invenţie sau plăsmuire). (Poți evidenția diferite imagini artistice cu ajutorul cărora autorii celor două texte dau naștere unor lumi imaginare)
- este în proză, etc.

Probabil că ştii mai multe caracteristici ale operei epice, sau poţi să cauţi ca să fii sigură.

Sper că te-am ajutat.
Spor la scris!