| Akahskbw191ut2 a întrebat:

Buna! Am 15 ani și ma confrunt cu o problema. Pt mine este important, alții poate o sa rada și o sa răspundă la mișto. Urmează sa intru la liceu și deja mi-am vazut pe net colegele. Toate sunt dezvoltate și au sâni, la fel sunt și fostele mele colege cu care am fost în generala. Problema este ca eu nu am deloc sâni și ma enervează lucrul acesta. Nu vr ca la liceu sa se facă mișto de mine. Nu este o chestie genetica, fiindcă mama și mamaia au sâni. Menstruatia mi-a venit acum 3 ani, când avea 12 ani. As vrea niște sfaturi și sa-mi răspundeți la întrebări : 1. Credeți că este normal sa nu am sâni pana la vârsta aceasta? 2.In cât timp credeți ca o sa îmi creasca? 3. Ce sa fac ca să crească? Poate pentru unii întrebarea mea este prosteasca, dar pentru mine este un lucru serios. Sa nu veniți acum cu răspunsuri de genul : La vârsta ta ar trebui sa te preocupe școală, nu alte chestii, ca nu ma interesează. Pe vremea voastră erau alte chestii, lumea e mai moderna acum, treceți peste!

7 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

1.Fiecare se dezvolta când îi vine timpul și în funcție de gene. Daca femeile din familia ta au sâni, probabil că și tu ii vei avea, doar că îți apar mai greu din cauza că al tău corp se dezvolta mai greu.
2.Pana la sfârșitul pubertății, undeva până în 18-19 ani, cel târziu.
3.Simplu,nu ai ce sa le faci.
Nu ar trebui sa te simți complexata de acest aspect,mai ales că nu tu deții controlul asupra acestui aspect și doar pentru că nu ai sânii dezvoltați,asta nu înseamnă că ești o persoană nașpa,sunt sigur de acest lucru,cum nici tipele acelea care sunt dezvoltate nu sunt, cred eu, foarte prietenoase.
Cât despre cei ce fac mișto pe acest subiect, sunt niste oameni penali, frustrați, neștiind ce să facă cu poverile lor, le aruncă în cârca altuia, însă tu nu trebuie sa pui la suflet! Nu e vina ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai de abia 12 ani. Sânii se dezvolta până la 18 ani, așadar încearcă să-ți depășești complexul gandindu-se și dandu-ti seama că sunt și alte fete în situația ta și sunt atrăgătoare.

Cu cât de concentrezi mai tare pe un defect, cu atât vei atrage mai mult atenția asupra lui. Privește la modelul international Kendall Jenner: are sânii mici dar este frumoasa și admirata de milioane de fani.

| Akahskbw191ut2 explică (pentru anonim_4396):

Am spus ca am 15 ani, nu 12

| pufulescu0o a răspuns:

Fiecare se dezvolta in felul lui / ei si trebuie sa inveti sa traiesti cu tine insuti. Plus ca ce ai spus tu nu e o tragedie, nu toata lumea te va judeca dupa dimensiunea pieptului. Cui nu ii place sa pastreze distanta si sa se uite in alta parte! Nici " pixul " meu nu e la fel de mare si gros ca al altora, nici nu sunt la fel de frumos si sigur nu la fel de inteligent!
Vei fi in felul tau la fel de frumoasa ca ele! Si apropo, vezi ca de obicei fetele supraponderale au sanii mari, te-ai gandit ca ele poate sunt grasunici? Sau ca daca acum arata bine putin corpolente, nu zic, peste 4 5 ani vor trebui sa isi tina sub control greutatea... si asta va fi o lupta in plus?!

| DomnulPoliticos a răspuns:

Cat timp esti bogata o sa te accepte toti

| careestefazafrate a răspuns:

Silicoane

| Ree07189 a răspuns:

Nu prea este normal mai ales ca zici ca ti a vin la 12 ani menstruația
Eu zic ca o sa îți crească
Consulta ub ginecolog