| Ssssssssssssssss16 a întrebat:

Am 16 ani. După mai multe încercări eşuate de a comunica cu prietenii, profesorii, apelez la voi. Exceptând părinții. Ai mei sunt despărțiți.
Am o problemă destul de gravă. Imi pasă foarte mult de ce spun alții, mă doare tare şi pun la suflet. Sunt conştientă că nu e okay, că ar trebui să fiu indiferentă. Dar, dar nu pot. Ştiu că totul ține de puterea ta de convingere. Am incercat să-mi spun că pot, să-mi repet in permanență, dar nu simt acea libertate in interior pe care ar trebui s-o simta o persoana increzatoare. Nu mai stiu ce e cu mine, stiu doar ca vreau sa scap de asta. Am suferit enorm dupa ce parintii mei s-au despartit. Mi-am gasit refugiul in dans si in telefon. Parintii mei sunt recasatoriti. Stau cu tata si sotia lui. E o femeie super, nu-i pot reprosa ceva. M-a ajutat enorm, mai ales in perioada asta.
Nu am mai fost la scoala de vreo 5 saptamani. Imi e frica de profesori. De tipetele lor, de reprosurile lor. Imi e frica! Am unii colegi prea imaturi. Jignesc fara niciun fel de remuscare. Am de gand ca maine sa merg la scoala, sa infrunt asta, dar tot nu simt nimic venit din interior, ci doar gandul ca 'trebuie'. Asadar, eu am cerut temele si unele lectii pe grup. Multi colegi m-au jignit si mi-au reprosat ca nu merit sa trec clasa, ca vin doar cand am chef la scoala. Vorbele astea m-au durut si am plans. Pe ei ii pot infrunta, dar pe profesori. Doamne, ma umilesc! Am vorbit cu diriginta mea, mi-a spus sa vin la scoala, dar eu i-am spus sa vorbeasca cu profesorii sa le explice ca am trecut printr-o perioada depresiva. Intrebarea mea e. Cum pot sa scap de asta?! De pesimismul asta avansat? De frica de a ma face de ras in fata celorlalti? De frica de profesori? De Faptul ca mi-am pierdut motivatia. La naiba! Sufar si ma doare. Am citit multe carti cu privire la asta, multe articole. Nu prea au fost de folos. In vara, planuiesc sa merg la un psiholog, momentan nu pot. Macar pana termin scoala. Sa termin cu un gand pozitiv, m-am saturat de toate gandurile astea negative.
Ajutor!
Va multumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salutare big grin
O sa incerc sa ma rezum la "problema" ta prima data. Ai reusit sa treci printr-un moment foarte greu, e de recunoscut. Ai reusit sa iti vizualizezi problema si sa vrei cu adevarat o schimbare. Asta este o gandire buna si matura.

Daca o luam cu inceputul, legat de parerea altora, da... oricat de mult ar spune unii ca nu le intereseaza de altii pe unii tot ii ating parerile celorlalti. Cred ca e normal.
Trebuie sa mergi la scoala, fara sa te gandesti la colegi si la tipetele lor, pentru ca asta nu conteaza, conteaza ce o sa faci dupa.

O sa deviez putin de la intrebarea ta si o sa zic despre poveste.
Ar fi atatea de zis despre ce ai intrebat tu, dar putine lucruri practice de facut care te ar putea ajuta. O depresie trece cu diferite lucruri, depinde de nevoile fiecaruia( o persoana apropiata, un sfat, anumite obiecte etc.).
E normal sa suferi si sa te doara. Imi place sa numesc asta, persoane speciale. Doar in anumite momente de durere si suferinta omul isi da seama de schimbare si il ajuta sa devina altfel.
In primul rand ar trebui sa iti gasesti linistea, linistea din capul tau, acea voce care vorbeste mereu si creaza probleme. Gandeste te ca fiecare persoana are o asemenea voce in capul lor. La fel ca cei care tipa la tine. Ei nu realizeaza ce fac si nici nu o sa o faca, asa ca nu are rost sa te superi le ei pentru ceva ce oricum nu i-ar afecta. Doar tu te-ai supara.
Da... parintii tau s-au despartit, este groaznic sa aud asta. Dar nu e un capat de lume. Cand o floare ramane fara nimic in jurul ei, are sansa sa creasca mai mare si mai frumoasa.

Gandeste-te doar la clipa de acum. Fixeaza-ti un scop. Vrei sa ajung la facultate, vrei sa devi mai inteleapta si mai fericita, dupa mai departe, urmat de alte vise si aspiratii. ( speranta nu e cea mai buna in viata, dar incepe cu lucrurile mici). Lasa fixate aceste scopuri sa stii unde vrei sa te indrepti si nu te mai gandii la ele.
Gandeste-te ca ce va fi maine va fi oricum, nu conteaza pentru ce e acum. Acum tu vrei sa te simti bine si linistita si asa va fi. Vrei sa mergi la scoala asa ca o sa mergi si nu te gandesti de dinainte la asta. Daca o sa zbiere careva pe acolo, asta e. Poti sa asculti doar linistea nu si zgomotele perturbatoare de pe fundal.
Nu trebuie sa te intristeze acele persoane. Ele se leaga doar de conceptia despre tine. Nu de sinele tau. Sufletul tau ramane neatins. Nimeni nu il poate atinge. Tu trebuie doar sa intelegi de ce se leaga acele persoane, de ce fac asta (inconstienti) si ca nu ii poti schimba. Asa ca lasa i acolo ca degeaba te intristezi pe ei, si treci peste. Nu e greu, e foarte greu. O sa vina momente in care iar o sa fi suparata si o sa fi la pamant si o sa treaca. Doar lasa le asa. Gandeste te la ce e acum. Acum e liniste si e bine. Atunci o sa fie cum o sa fie atunci si o sa treaca si alea.
Doar continua scoala, treci peste aceasta perioada, pentru ca in final nimic nu o sa mai conteze. O sa fi batrana, profesorii o sa moara, si nu vrei sa ai regrete ca nu ai facut ce ai vrut din cauza lor. Nu o sa isi mai aduca nimeni aminte de cele intamplate in copilarie decat tu.

Legat de carti, poti gasi un refugiu in acele carti, numai sa citesti ceea ce e bun si potrivit. Sunt multe carti inspirationale si nu sunt bune de nimic.
Chiar te rog sa imi spui diferite titluri de carti citite daca vrei.
Eu la randul meu, am avut unele momente grele, dar am gasit (si mereu gasesc) linistea in carti carr m-au ajutat enorm.

Nu stiu daca te-am ajutat. Poate ca nu. Pana la urma putine persoane de aici pot sa o faca. Nici psihologul nu stiu daca poate. Doar sa nu deviezi de la calea ta.
Orice va fi... iti doresc sa reusestj in ceea ce o sa faci.

- momentele grele te ajuta, si o sa te intareasca. Asa se nasc persoanele cele mai puternice din lume big grin

| Ssssssssssssssss16 explică (pentru DoarBogdan):

Hei! Multumesc mult! Azi am fost la scoala, unii profesori au tipat la mine si pur si simplu nu am putut reactiona asa cum as fi vrut. Mi-au reprosat si m-am abtinut tinandu-ma cu pumnii ca sa nu plang. De obicei, ma descarc plangand sau vorbind, dar in drumul spre casa nu am mai putut plange, ci am simtit doar un suflet patat, cu cicatrice, fara cale, dezorientat. Efectiv ma slabita din orice punct de vedere.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Ssssssssssssssss16):

Dar nu imi multumii, pentru ca nu am reusit sa rezolv nimic. Nu trebuie sa mai suferi atat pentru nimic... Daca tu vrei sa fi o victima a acelor persoane, poti sa fi oricand si chiar o faci. Dar oricand poti sa si fi tu cea care nu se lasa afectata de ei. Timpul de copilarie e prea scurt, nu il irosii plangand si fiind nefericita. Poti sa o faci, sa treci peste niste pareri care nu sunt adevarate si sa iti vezi de viata. Doar daca stii ca persoanele alea nu au dreptate, te afecteaza minciunile? Nu...

| Ssssssssssssssss16 explică (pentru DoarBogdan):

Ai dreptate... Azi a fost ceva mai bine, saptamana viitoare voi fi ascultata pentru corigentahappy sper ca va fi bine. Iar la chimie, probabil voi ramane si nu-mi doresc asta. Profesora mea e o femeie mai exigenta, as putea spune. Plina de frustrari pentru ca, deseori, ne jigneste fara vreun motiv. Maine dimineata, prima ora am chimie. Nu am nicio nota, materia nu o stiu. Oare ce as putea face?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Ssssssssssssssss16):

Legat de chimie si de materiile la cate nu stii nimic, sintetizeaza. Din capitolele studiate incearca sa intelegi doar despre ce e vorba, incat sa stie profesoara ca ai incercat.
Nu te descuraja ca e greu totul. Totul trece. Maine nu o sa te mai gandesti la ce sa faci la ora ca o sa treaca.

Si... profesorii de liceu sunt mai ciudati de felul lor. Incearca sa arate ca materia lor e cea mai importanta si asa si e. Doar ca aceste... note, absente, vorbele profesorilor nu valoreaza nimic mai tarziu. Iti spun din experienta. O sa conteze doar ce stii tu si sa fi bun/ buna in ceea ce faci. Acum sunt doar lucruri pe hartie care trebuie scrise dupa anumite legi si prostii de astea.
O sa treaca timpul si peste ani nu o sa mai conteze nimic din ce au zis sau faptul ca nu ai stiut maine la chimie. (Plus ca profii nu vor sa se incurce vara cu elevi cu corigente si astea).

| Ssssssssssssssss16 explică (pentru DoarBogdan):

Iti multumesc enorm! M-ai ajutat enorm prin aceste cuvinte si sfaturi. Mi-ai dat increderea ca voi reusi. Am sansa sa trec la materiihappy saptamana viitoare ma asculta pentru corigenta la matematica si voi merge la cateva sedinte de meditatii, iar la chimie. Am intrebat-o pe profa' ce ar trebui sa fac pentru note si mi-a aratat tabelul unde erau doar minusuri pentru ca nu am dat niciun test. Mi-a zis ca trebuie sa dau testele si tot sapt viitoare le voi da. Multumesc mult! De fiecare data cand voi avea o stare de anxietate, voi citi raspunsul tau.happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru Ssssssssssssssss16):

Atunci, iti multumesc si eu. Datoria mea a fost facuta big grin

Si... ce inveti se uita, ce e scris ramane scris mereu. Eu doar am aplicat niste principii si deprinderi luate din alte surse, din carti si mai multe. Pentru a putea sa iti pastrezi starea de liniste este foarte greu, dar sunt convins ca o sa reusesti.
Totul e trecator big grin

11 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui să faci o vizită la psihiatru. Medicatia iti va da incredere in tine, previi depresia si combați frica. Are efecte rapide. Sunt tolerabile. Multi adolescenți folosesc. Ai nevoie de trimitere de la medicul de familie catre psihiatrie pediatrica. Ai sa vezi ca dupa tratament vei putea continua sa mergi la scoala si sa faci fata greutăților. Familia nu o poti schimba iar scoala e cam devreme sa o abandonezi. Fa ti binele asta!

| Ssssssssssssssss16 explică (pentru Donsavas):

Hei! Multumesc mult! Voi incerca. poate ca ai dreptate.

| Donsavas a răspuns (pentru Ssssssssssssssss16):

Uite ce e, stiu ca e un domeniu controversat si ca nu e cel mai plăcut lucru a ti se trata problemele ca pe niste dereglari chimice si atât însă in orice problema psihologică intervine cauza biochimica. Asta este creierul nostru. Cand suferă, are nevoie de ajutor din toate părțile.

| anonymous00702 a răspuns:

Buna! Incearca sa-ti cauti o persoana cu care sa comunici si te va ajuta foarte mult, problema cu colegii este mai dificila pentru ca ei nu o sa inteleaga problema ta, totusi incearca sa mergi la scoala pana se inchid mediile.

| Ssssssssssssssss16 explică (pentru anonymous00702):

Buna. Multumesc mult! Am gasit persoana, e chiar mama mea vitrega. Maine voi merge la scoala, dar am o teama imensa in suflet.