| joghu22 a întrebat:

Buna!
Am 16 ani și 78 de kg la 1, 72m.
Nu vreau sa ma judecați, pur simplu cer un sfat.
Nu știu ce sa fac sa slăbesc, am încercat tot felul de diete, am făcut sport regulat, și, nimic...
Vreau sa fac ceva cu mine, nu vreau sa cresc in greutate... vreau sa ajung undeva la 60.
Credeți ca aceasta este o perioada de pubertate?
Îmi este teama sa nu ajung la 100. De mâncat, nu mănânc mult.
Va rog, un sfat, sa nu aud comentarii negative, cer doar un sfat.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Trebuie sa inveti despre nutritie,alimentatie, sport nu e usor sa slabesti dar sa te menti este cel mai greu, dietele duc la un esesc total pentru ca nu promoveaza alimentatia sanatoasa plus ca nu explica biologia metabolismului uman, desi orice fiinta are o rata metabolica in functie de inaltime, greutate, varsta, efort fizic, sa spunem ca ai nevoie de 1900 de calori daca consumi 1500 de calori o sa slabesti, nu se poate sa nu slabesti, eu am slabit 15 kg in 5 luni,pai cum?
restrictie alimentara =am eliminat dulciurile,cola,sprite,mancat in oras,fast food, produse de patiserie, prajituri, pizza =le am inlocuit cu fructe, legume, apa plata, carne de peste, pui

limitarea portilor inclusiv de mancare sanatoasa
mi-am scris calorile jos intr o anumita limita =1500 de exemplu plus sport 500 cal zilnic

| Endoryus a răspuns:

Mananci multe dulciuri? Altfel nu vad cum te ingrasi si ultima din cate stiam nu te puteai ingrasa cu aer.

| Anonima163333 a răspuns:

Bună!
Esti puțin mai grăsuț, dar nu dispera. Daca te ții de o dieta cum trebuie nu ai cum sa ajungi la 100 de kg.
Pentru început, apucă-te serios de sport, cel puțin 30 de minute în fiecare zi(dacă poți mai mult este perfect).
Încearcă sa nu iei cina după ora 19.
Daca nu te plictisesc, o să-ți dau un meniu, care este eficient, zic eu.
MICUL DEJUN
-poți manca iaurt cu fulgi de ovăz sau o felie de pâine toast și un ceai.
PRANZUL
-încerca să eviți carnea roșie și scoate-ti complet din alimentație dulciurile făinoasele, fast-food-ul și sucurile acidulate.
-poti manca orez, pui, peste, legume(de preferat crude)
CINA
-ceva ușor, înainte de ora 19.
-poți manca branza, o salata sau multe fructe.

Rezultatele se vor vedea după mai mult timp, dacă te ții de un program.

Am uitat sa zic, încearcă sa mănânci la ore fixe.
Dimineata la ora 9 iei micul dejun.
Pranzul îl iei la ora 14.
Cina o iei la ora 18:30, sau la ce ore vrei tu!

Bafta în continuare.

| Dana1999 a răspuns:

Renunta la carbohidrati daca poti. Ăștia te ingrasa

| RAY a răspuns (pentru Dana1999):

Depinde de ce carbohidrati discutam, de la legume nu te ingrasi iti garantez eu

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Dana1999):

Eu asa am slabit 10 kg in 3 ani.laughing