| Anonim4aq a întrebat:

am 17 ani si oarecum sunt gay ..stiu e pacat dar am incercat cu fete sa fiu impreuna si nu vad la o fata ce vad la un baiat... vreau sa ma omor cand ma gandesc la asa ceva. I-am zis mamei dar ea zice sa fiu cu o fata ca asa e normal, vreau un sfat ceva constructiv.

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Desigur ca inca esti in perioada de precizare exacta a orientarii tale sexuale, dar orientarea sexuala este un dat al naturii din nastere.CUm se ajunge la asta este o adevarata teorie. Atat trebuie sa stii: nu este o boala, nu se trateaza. Asta este recunoscuta de congresul mondial al psihatrilor din anul1980, ba chiar si de conclavul episcopilor catolici din Europa.
Nu am inteles cum esti oarecum gay? Exista persoane homosexuale si bisexuale. Homosexualii nu sunt atrasi de sexul opus, bisexualii sunt atrasi de ambele sexe.
O fi in mintea si conceptia mamei tale ca sa fii cu o fata este normal, dar si homosexualitatea este normala, doar ca reprezinta diversitate in normalitate. De asemenea pentru o persoana normalitatea este sa traiasca langa persoana pe care o iubeste, ori iubirea nu tine cont de sex si nici de varsta.
Ceva costructiv? Experimenteaza, pe cat poti, dar pentru asta trebuie sa ai si un prieten cu care sa fii, dupa cum zici. Cauta pe net este un test care arata cam pe unde te afli pe scara sexualitatii.
Iti recomand ca pana termini liceul sa fii discret, atat fata de mama ta, cat si cu colegii.

Răspuns Apreciat de Editori
| RoseWerthner a răspuns:

La noi in tara orientările sexuale încă sunt un subiect sensibil si prea putini părinți își asculta sau ajuta copii. In curând vei avea 18, o viață in față in care sigur vei gasi si persoana potrivita pentru tine. Nu e ușor să nu-ți pierzi speranța, și eu le am pe ale mele, dar vad ca imi apar in cale oameni minunati (chiar ieri aici pe TPU) care ma fac sa cred ca lucrurile încep să se miște si in bine printre oameni. Eu te susțin din tot sufletul si sunt sigura ca ce e al tau e pus deoparte! Daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva, sunt aici!winking

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E normal că la noi încă nu se acceptă asta. Mama ta trebuie să înțeleagă că asta e ceva înnăscut și nu o alegere. ai putea căuta studii serioase care să dovedască că e ceva înnăscut și să i le lași undeva să le citească

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu e niciun păcat și nu e nicio alegere, așa ești tu, dar eu zic să nu-ți pui încă eticheta asta. Ești tânăr, ai timp să experiemntezi și să aflii ce-i cu tine. Nu-i spune mamei tale că nu-i treaba ei ce faci tu în dormitor, o să-i zici când o să ai o relație serioasă.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru supadeceapa):

Papa Francisc i-a spus unui gay care a petrecut 2 saptamani la Vatican: Știi, Juan Carlos, asta nu contează (orientarea sexuală). Dumnezeu te-a făcut gay. Dumnezeu te iubește așa cum ești. Ar trebui să te iubești și tu însuți și să nu îți faci griji în legătură cu ce spune lumea»",

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai acum totul depinde de tine, in primul rand trebuie sa te iubesti pe tine insuti, sa te accepti asa mai diferit fata de cei din jur, si apoi suntem in secolul 21, 2020, nu mai traim in anii 60 sa te simti jenat cu orientarea ta, lumea nu mai e chiar cum a fost pe vremea lor, daca nu poti sa fi hetero atunci cauta sprijin la altii asemenea tie si auzind mai multe pareri poate vei putea trage o concluzie despre ce e mai bine pentru tine.
Nu reprima ceea ce stii ca esti, iti faci rau singur si apoi banuiesc ca nu esti chiar un om rau incat sa nu meriti sa fi fericit cu orice femeie sau barbat iti doresti.
Vei poate repulsie in jurul altora si sa zica ca esti dereglat la cap dar cat timp tu te consideri normal atunci e treaba ta ce faci cu viata ta.
Toate cele bune!

| Goddessss a răspuns:

Eu zic sa iti revii.
Si eu credeam ca is bisexuala, dar de fapt nu is.
Is doar hormonii aia ai tai, crede ma.
Ori nu ai încredere in tine, nu ști sa vorbești cu o fata sau poate nu ai dat inca de persoana potrivita.
Sa fi gay sau altceva din lgbt ii o alegere. Nu asa te naști.
Fiecare face ce vrea, vrei sa fii asa, farte bine dar eu zic ca astea is doar in capul tău.
Succes!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Goddessss):

Conform oamenilor de stiinta in domeniu, nu a sarlatanilor platiti, homosexualitatea este din nastere, dar nu ereditara. Nu este o alegere si nu este o boala. Nu trebuie confundata dorinta de a experimenta cum este sa faci sex cu o persoana cu trasaturile si inclinatiile homosexuale. Tu stii cati homosexuali (nu ma refer la bisexuali) ar vrea sa fie heterosexuali, sa poata avea o familie cu copii? Aproape toti. Dar nu pot, deoarece ei simt repulsie fata de sexul opus asa cum tu simti repulsie fata de acelasi sex cand vine vorba de relatii intime.
Daca ai pune mana sa te documentezi ai afla ca sustii un neadevar.
Daca este o alegere, de ce homosexualii si-ar fi ales inainte de revolutie acest lucru, stiind ca riscau o pedeapsa de 2-7 ani de puscarie, unde homosexualii indurau o viata de iad?

Răspuns utilizator avertizat
| Eugen80 a răspuns:

Eu as da sanse mai multe la mai multe fete. Problema de relatie intre gay cred ca este doar la maturitate de genul dupa 35 de ani si abia atunci, dupa ce te-ai convins ca nu se poate cu nici o femeie, atunci poti sa incerci o relatie gay si nimeni nu are ce sa-ti reproseze pentru ca esti deja un barbat cu capul pe umeri si inseamna ca asa ai decis tu. Poate peste 10 ani relatiile vor fi si mai ok acceptate.
Acum ce vrei sa faci? Ce relatie sa ai acum la 17 ani gay? Pe bune? La varsta ta, fetele habar nu au ce este aceeas o relatie, cum sa o mentina, ce vor de la ea, deci nu te gandi ca nu vezi la o fata ce nu pot sa-ti ofere.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Eugen80):

Personalitatea unui om nu se formeaza dupa 35 de ani. De personalitate este legata si orientarea sexuala. Personalitatea, in care sunt cuprinse si trasaturile si inclinatiile sexuale, se manifesta de la pubertate, desi ele sunt implementate in psihicul omului de la nastere.
Majoritatea oamenilor, chiar daca se considera si sunt cu adevarat heterosexuali, au inclinatii, dorinte si trasaturi homosexuale. Multi din acestia sunt bisexuali.

| Eugen80 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ce repulsie sa simta el, daca nu a avut de fapt relatii cu femei? La 17 ani vrei sa spui ca el deja stie cum e cu femeile si nu le suporta in pat?
Eu i-am spus sa incerce mai multe relatii cu femei si apoi sa spuna ca nu se poate si el nu e asa. Sa se ia dupa niste imbecili ca el e pe invers, asa cum fac tinerii in "gastile" lor si sa-si distruga viata, ar fi o prostie. Oricum daca o ia pe partea cu baietii, clar apoi nu va mai incerca cu femei si sansa lui de a avea o viata normala dispare.
Pe vremea lui ceasca, aflau parintii, il bateau de-i sareau capacele, la 20 de ani in insurau cu forta cu vreo nevasta grasa si dornica, ii turna aia 2 copii si gata, ii ieseau maciucile din cap.
Acum la 17 ani trebuie sa consideram ca au destula experienta si ei deja stiu ce vor face si care sunt tendintele.
Majortiatea barbatilor poate sa aiba si inclinatii homo, dar e alegerea lor sa nu porneasca pe aceasta cale si sa aiba o viata normala. Si bixexualii la fel, mai ales femeile. E treba lor ce vor sa experimenteze, dar asta nu inseamna ca acei oameni nu vor avea o viata normala dupa o anumita varsta, cu sotie si copii.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Eugen80):

Nu-ti mai raspund, deoarece esti homofob. Nu cunosti nimic despre homosexualitate, dar iti dai cu parrea.