| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am 18 ani și locuiesc in Anglia de 11 ani. Am un iubit de aproape 4 ani de zile care are și el 21 de ani. Ne iubim foarte mult doar ca singura problema este ca părinții mei sunt foarte stricți. Eu nici pana in ziua de astăzi nu am dormit cu iubitul meu in aceeași camera, nu am voie sa merg la el acasă, sa merg cu el in vacante sau sa stau doar eu singura cu el la noi in casa. Părinții noștri se înțelegeau foarte bine pana acum de curând când a existat o mică neînțelegere. A locuit și el in Anglia 4 ani dar s-a mutat recent in Germania unde are posibilitatea sa își facă o cariera mai buna. As vrea sa plec și eu peste câteva luni sa ma mut cu el după ce îmi termin colegiul. Asta ar însemna sa fug de acasă deoarece părinții mei nu o sa fie de-acord. Părinții mei nu accepta ideea ca eu nu as vrea sa fac o facultate ci mai degrabă un curs de machiaj profesional. Părinții mei mereu spun ca sunt obligată sa fac facultate astfel o sa ma oblige sa ma mut înapoi in România.
As vrea sa fug la iubitul meu deoarece știu ca poate sa-mi ofere o viața buna și frumoasa având in vedere ca vrea sa își ducă și părinții in Germania si noi ne înțelegem foarte bine toți 4.
Credeți ca după ce o sa merg la el, o sa accepte ai mei vreodată relația asta?
Oare o sa ma ierte?
Ar fi mai bine sa rămân aici și sa-mi fac o facultate sau sa merg in Germania unde as putea si acolo sa fac un curs de Makeup; tin sa mentionez ca visul meu dintotdeauna a fost sa devin make-up artist.

PS: in prezent ma văd cu iubitul meu o data la 4-5 săptămâni și atunci 3 zile și vreo câteva ore pe zi. Și atunci părinții mei nu prea sunt de acord sa ma văd cu el cu toate ca el nu a greșit cu nimic.

Mulțumesc anticipat happy

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Parerea mea e că ar trebui să te bazezi pe munca ta,sa ai banii tai,nu sa depinzi de iubit acolo unde veti fi împreună fiindca asta vor părinții tai,sa te stie in continuare. Eu zic sa nu te grăbești,liceu ca liceu,da esti majora si ai tot dreptul să decizi pentru tine,dar nu crezi ca asta e ca si cand ai pleca din disperare? Abia ai devenit majora si sări sa iei decizii de parca ai fi inca la pubertatea,dominată de hormoni si cu minte putina. Nu zic ca ai fi naivă,dar te comporți imatur. Nu, nu ar trebui să le dai de inteles alor tai ca i părăsești fiindca sunt ai tai si poate ca te vei întoarce intr o zi sau Nu, dar probabil ca vrei sa relationezi cu ei, nu sa întrerupi legatura. Mirându te la iubitul tău e ca si cand te ai căsători si totusi ai tot timpul din lume pentru asta. Facultate nu vrei sa faci. Ok, mai târziu nici ca se mai pune problema. Faza e că la munca sau casnică vei ajunge si e cam devreme pentru tinerețea ta. Baftă in viata si sper sa iei o decizie neutră.

| Mynameis93 a răspuns:

Eu zic să faci o facultate. Gândeşte-te că relațiile din ziua nu sunt foarte stabile.Iar cursul de make-up îl poate face oricine. Eventual îl faci ca pentru o a doua meserie.
Mai apoi, de ce eşti atât de stresată că nu ai dormit cu iubitul tău până acum? Până la urmă ai doar 18 ani, ai toată viața înainte. Gândeşte-te şi la aspectul ăsta.În plus, dacă te-a aşteptat până acum, te mai poate aştepta câteva luni. Sper că te-am autat în a lua decizia corectă. Xoxo