| AlinaAisha a întrebat:

Am 18 ani si vreau sa plec de acasa in strainatate, mai exact in Canada. Dupa ce imi fac toate actele necesare si plec, exista riscul ca parintii mei (care sigur o sa ma dea disparuta ca sa ma incurce) sa ma dea disparuta. Eventual cand ajung in Canada sa fiu oprita la aeroport. pot fi si trimisa inapoi in tara sau am posibilitatea de a scrie o declaratie de la o sectie de politie de acolo si sa il trimit cumva catre cei din tara? Ar fi mai bine ca inainte de a pleca sa trec intai pe la o sectie si sa anunt ca vreau sa plec de buna voie etc. Astfel incat sa nu pot fi data disparuta? Si inca ceva, am mai plecat inainte dar eram minora, nu am iesit din Romania. De fiecare data imi controlau cei de la politie contul de Facebook sa vada daca am postat ceva si imi interogau prietenele. Daca prietenele mele le-ar spune politistilor ca nu am disparut (ptc pastrez legatura cu ele) si le-ar arata ca sunt teafara (habar n am, vreun live pe Facebook laughing)) ) as fi scutita de toata treaba asta cu fantastica disparitie? laughing) ( stiu ca suna ciudat, dar de fiecare data cand am dat o declaratie politistii verificau facebookul persoanei, asa o identificau, de fiecare data cand am plecat se uitau pe Facebook meu ori la poze ca sa ma poata identifica, ori sa vada daca am postat ceva ca sa dea de mine - parintii mi au zis asta) va rog ajutati-ma cu idei/sfaturi! (P.s. nu incercati sa ma induiosati cu texte despre parinti, am motivele mele bine intemeiate pentru decizia plecarii)

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti majora doar cu varsta aparent. La minte ai vreo 12 ani... cu indulgenta. Greu sa te descurci in alta tara probabil. De ce faci 14 mii de scenarii in loc sa le zici alor tai ca pleci si gata? E atat de simplu

| AlinaAisha explică (pentru suntserios):

Si daca le zic ca plec o sa ma dea disparuta ca sa imi puna bete in roate, intelegi? Si nu imi convine sa ajung in Canada si dupa vreo 12 ore de zbor si aproape 1000€ aruncata in vant sa aud ca trebuie sa ma intorc sa dau nu stiu ce declaratie pe la sectia X. Intrebarea mea, o mai spun o data ca probabil ai tu la minte vreo 40 de ani ca sa imi dai un raspuns : daca ei ma dau disparuta si eu ajung acolo, la aeroport pot fi oprita? Pot fi trimisa inapoi? Pot da declaratia prin care sa zic ca nu sunt disparuta, de acolo din Canada? Am dreptul la viata privata astfel incat politia sa nu le spuna alor mei in ce loc ma aflu? Astea sunt intrebarile, daca esti in stare sa dai un raspuns sa stii ca astept, daca nu... abtine te de la comentarii rautacioase ca nu te ajuta cu nimic!

| suntserios a răspuns (pentru AlinaAisha):

Dupa cum spuneam... o sa iti fie greu pe acolo cu mentalitatea de 12 ani pe care o ai.

Atat timp cat esti majora si ai actele in regula nu te intoarce nimeni nicaieri din simplu motiv ca tu nu te intelegi cu parintii.

| Freya1 a răspuns:

La 18 ani si daca te dau disparuta nu are cine ce sa iti faca deoarece esti majora.
Dar daca tu crezi ca sa mergi in Canada este asa simplu te inseli.In primul rand ai nevoie de bani multi,de viza, de un loc unde sa stai pentru ca acolo nu mergi de capul tau trebuie sa ai un hotel, o cunostinta etc unde sa sune sa vada ca acolo mergi, sa stii limba, sa te descurci sa supravituiesti, etc.
Cred ca faptul ca te vor da ai tai disparuta e un lucru minor in comparatie cu cat este de greu sa ajungi in Canada si sa mai si traiesti acolo ok.

| AlinaAisha explică (pentru Freya1):

Nu se pune problema de acte, bani, cazare si munca. Inafara de actele pe care urmeaza sa le fac zilele astea am pregatit totul deja. Ma gandeam ca fiind data disparuta, cand ajung in tara respectiva sa nu fiu trimisa inapoi, ca stiu ca e nevoie sa scriu declaratie atunci cand sunt data disparuta, ma gandeam ca o pot trimite de acolo... si daca se intampla sa ma caute si sa afle ca sunt acolo, datele mele cu privire la locatia mea o sa le fie dezvaluite si lor sau se va respecta in acest caz dreptul la viata privata? Te intreb pe tine fiindca tu mi ai oferit un raspuns pe subiect totusi happy fata de. ceilalti

| Freya1 a răspuns (pentru AlinaAisha):

Eu cred ca ti-ar fi mai usor sa le spui, sa le lasi scris, sau dupa ce ai plecat sa ii suni si atunci eviti sa te dea disparuta.O sa zica o perioada ca sa te intorci dar macar ii vei linisti ca esti bine.
Nu cred ca te intoarce nimeni. Politia poate sa te intrebe de ce, daca esti bine etc si sa transmita alor tai ca nu vrei sa te intorci.Nu cred ca poate sa te aduca inapoi fortat sau sa le dezvaluie unde stai.

| Donsavas a răspuns:

Spune le alor tai ca Pleci,dacă dispari,vei fi tratată precum o dispărută. Un om responsabil si cu discernământ,anunță in astfel de cazuri. Dacă ai fi răpită, nu ai vrea sa te si caute? Poate ca nu, dar asta e o nebunie. Un om matur asa procedeaza. Spune le si gata, faci ce doresti. Nu te cauta poliția, ca nu i intereseaza pe ei ce face o majora.

| christall a răspuns:

Eu te cred ca vrei sa pleci.dar te-ai gandit la toate? Ai bani sa supravietuiesti acolo? Nu gasesti imediat de lucru. Unde o sa dormi? Pe strazi? Ai grija sa nu ajungi la produs. Eu m-as angaja mai intai in tara, as strange niste bani si apoi as pleca. Trebuie sa-ti anunti parintii, ii suni, le scrii un bilet, habar nu am care e situatia ta cu ei, dar oricum ar fi, daca ei nu te faceau, tu nu existai.

| Ursulet2019 a răspuns:

Buna! Daca spui ca parintii tai anuntau potilie cand tu erai minura este ceva perfect normal (chiar daca ei, sa zicem, stiau ca esti bine, dar voiau sa te intorci). Acum, daca ai 18 ani, situatie se schimba:sa zicem ca pleci fara sa i anunti-ei au dreptul sa te dea disprita dupa 24 de ore dupa ce au vb ultima data cu tine. Daca au trecut aceste 24 de ore ei merg la politie si sa zicem ca dau de tine care ai iesit in tara, iar tu confirm politiei sau lor ca esti ok nu are nimeni nicun dreot sa te aduca in tara cu forta(doar in cazul in care ai savarsit o infractiune ori esti suspecta de terorisc-ceea ce nu cred ca este cazullaughing ). Parerea mea este ca ar fi bine sa le spui inainte fie ca sunt de acord sau nu.tu ai dovada(de ex un apel telefonic, ori un mesaj daca nu vrei sa vb cu ei) ca le ai spus si nu te mai pot da disparuta pentru politia i ar lua la intrebari daca te ar da disparuta dupa ce le ai spus unde esti si ca esti bine. Sau ai putea sa ai aceste dovezi cu prietenele tale(cred ca sunt luate in considerare), dar pentru orice eventualitate anunta persoanele care te dau disparuta(parintii taihappy ). Sper ca te am ajutat. Funda?happy